banner39

Putin ve Poroşenko Minsk'te bir araya geldi

Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko ve Rusya Devlet Başkanı Putin, Belarus'un Minsk kentinde Ukrayna'daki olayları görüşmek üzere bir araya geldi

Balkanlar 26.08.2014, 17:10 26.08.2014, 17:54
Putin ve Poroşenko Minsk'te bir araya geldi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Belarus'un başkenti Misnk'te yapılması planlanan Ukrayna zirvesi bugün gerçekleşti. Zirvede Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bir araya gelerek ilk kez el sıkıştı

Poroşenko elini uzattığında Putin’in gözünün içine bakıyordu. İlk anda bu bakıştan rahatsız olan Putin başını eğdi, ancak hemen ardından başını kaldırıp Poroşenko’yu gülümseyerek selamladığı gözlendi.

Minsk zirvesinin en önemli bölümü Putin ile Poroşenko’nun akşam saatlerinde baş başa kapalı kapılar ardında yapacakları ikili görüşmeden alınması bekleniyor.

Bir yandan Avrasya Gümrük Birliği diğer taraftan Ukrayna ile AB’nin temsil edildiği genel oturumda Ukrayna lideri Poroşenko bu günün ve buluşmanın önemini belirterek, “Burada sadece Ukrayna’da silahların susup susmamasını değil, Avrupa’nın ve hatta belki de dünyanın kaderi belirleniyor. Bu anı en azından ben böyle değerlendiriyorum” açıklamasını yaptı.

Poroşenko açıklamasında barışın tek şartının Rusya sınırında kontrol sağlanması ve ayrılıkçılara silah geçişinin durması olduğunu söyledi. Poroşenko, "Putin'e oyundan onurlu ayrılmak için şans vermeye hazır olduğunu" söyledi. 

Genel toplantıda Putin de Rusya’nın görüşünü ortaya atarak “Ukrayna krizine çözüm bulmak istiyorsak çıkış yolu görüşmelerden geçer. Görüşmeler derken Ukrayna merkez yönetiminin ülkelerinde doğu ve güneydoğudaki bölge halkıyla başlatmaları gereken diyaloğu kastediyorum” ifadesini kullandı.

Diğer taraftan zirveye katılan Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, Putin ve Poroşenko'yu Ukrayna'daki sorunun çözümü için ikili diyaloğa çağrıdığını söyledi.

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?