banner39

Putin'den Ukrayna'nın yeni liderine sıcak mesajlar

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko'nun ülkedeki olayları durdurmaya yönelik yaklaşımını "olumlu karşıladığını" söyledi.

Balkanlar 07.06.2014, 01:00 07.06.2014, 09:34
Putin'den Ukrayna'nın yeni liderine sıcak mesajlar

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna'nın yeni seçilen Devlet Başkanı Petro Poroşenko'nun ülkedeki olayları durdurmaya yönelik yaklaşımını "olumlu karşıladığını" söyledi.

İkinci Dünya Savaşı'nın sonunu getiren Normandiya Çıkarması'nın 70'inci yıl dönümü etkinliklerinin düzenlendiği Caen'de gazetecilere açıklama yapan Putin, Poroşenko ile kısa süreli görüşmesi hakkında bilgi verdi.

Putin, "Poroşenko'nun Ukrayna'da akan kanı durdurmak için bir planı var ama planın ne olduğunu bana değil, ona sorun. Bana iki kelimeyle ne olduğunu anlattı ama bunu Fransa'da açıklamak başka, kendi ülkesinde açıklamak başka bir iş" dedi.

Poroşenko'nun planını "doğru bulduğunu" ifade eden Putin, "Nasıl formüle edileceğini, nasıl işleyeceğini galiba söyleyemem ama genel olarak beğendim ve bana doğru geldi" ifadelerini kullandı.

Putin, Poroşenko'nun aldığı önlemlerin işe yaraması durumunda, Rusya ile Ukrayna arasında başta ekonomi olmak üzere diğer alanlardaki işbirliğinin geliştirilmesi için gerekli şartların oluşacağı mesajını verdi.

Rus lider, Ukrayna'da askeri operasyonların derhal durdurulması çağrısını bir kez daha yenilerken, Ukrayna'da diyalog için tarafların Kiev yönetimi ve Rusya yanlısı ayrılıkçılar olduğunu hatırlatıp, Moskova'nın krizin bir tarafı olmadığını vurguladı.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
35
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?