banner15

Reuters'dan 'Haradinaj tutuklanabilir' iddiası

Sırbistan tarafından çıkarılan hakkındaki yakalama kararı geri çekilmemesi halinde Haradinaj’ın tutuklanabileceği iddia ediliyor

Reuters'dan 'Haradinaj tutuklanabilir' iddiası

Kosova, Başbakan Ramush Haradinaj hakkında yakalama kararını geri çekmeyi reddeden Sırbistan’ı iki ülke arasında diyalogu mayınlamakla suçladı.

Eylül ayında ikinci kez başbakan koltuğuna oturan Ramush Haradinaj’ın Sırbistan’ın yakalama emri kararınca Fransa’da bu yılın ilk günlerinde tutuklanmasıyla iki ülke arasında ilişkiler tekrar gerginleşmeye başladı.

Haradinaj, Fransa’daki mahkemenin iade için Sırbistan’ın talebini reddetmesinden sonra serbest bırakıldı.

Konuyla ilgili bugün konuşan Başbakan Haradinaj’ın danışmanı Halil Matoshi, listelerin oluşturulması ve sahte delillerle insanların suçlanmalarının Miloşeviç’in karanlık dönemlerine ait olduğunu söyledi.

“Bu, iki egemen ve komşu ülke olarak Kosova ile Sırbistan arasında diyaloga katkı sunmamaktadır.” diye belirtti Matoshi.

Reuters’in bildirdiğine göre yerel yetkililer olduğu gibi Priştine’deki batılı diplomatlar da ülke dışına çıkması ve Sırbistan tarafından çıkarılan hakkındaki yakalama kararı geri çekilmemesi halinde Haradinaj’ın tutuklanabileceğinden endişeleniyorlar.

Başbakan Haradinaj gelecek hafta Brüksel’i ziyaret edecek.

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2017, 14:54
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35