Romanlar, Kosova'da toplandı

Balkan Romanları Birliği ile Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Derneği Kosova'da, ortak çalışma toplantısı için buluştu. Balkanlar'da yaşayan Romanlar'ın sorunlarının ele alındığı toplantıların gelenekselleştirilmesi amaçlanıyor.

Romanlar, Kosova'da toplandı

Balkan Romanları Birliği Barom ile Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Derneği UKİD, Kosova'da ortak çalışma toplantısı gerçekleştirdi. Başkent Priştine ve Prizren'deki toplantılarda Balkanlar'da yaşayan Romanların sorunları masaya yatırıldı.

Toplantıya UKİD ve BAROM yetkililerinin yanı sıra 11 Balkan ülkesinin temsilcileri de katıldı. Programın açılış konuşmasını Makedonya Devlet Bakanı ve Barom Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Mustafa yaptı.

FİKİR ALIŞVERİŞİ SAĞLANDI

Necdet Mustafa şöyle konuştu; "Bu toplantı bizim için hayli önem arz ediyor. Balkanlar'da yaşayan Romanların sorunlarına çözüm bulunması için bir araya gelinmesi önemli bir adım. 8 Nisan'da gerçekleştireceğimiz toplantı için fikir alışverişinde bulunacağız. Bu toplantıların geleneksel bir hal alması için de çalışmalar yürüteceğiz."

8 MİLYON ROMAN BALKANLAR'DA YAŞIYOR

Balkan Romanları Birliği UNESCO tarafından Dünya Romanlar Günü olarak kabul edilen 8 Nisan'da, Makedonya'nın başkenti Üsküp'te bir etkinlik düzenlemeyi planlıyor. Toplam nüfusu 15 milyonu bulan Romanların 8 milyondan fazlasının Balkanlar'da yaşadığı biliniyor.

Balkan Romanları Birliği de Yunanistan, Bulgaristan, Romanya, Sırbistan, Makedonya, Arnavutluk, Bosna Hersek, Karadağ ve Kosova’da yaşayan Roman halklarını ortak platformda buluşturmayı hedefliyor.

 

Kaynak: Kuzey Haber Ajansı

 

 

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2014, 21:54
banner53
YORUM EKLE

banner39