banner15

Romanya'da seçim zaferi Sosyal Demokratlar'ın

Romanya'daki seçimlerde Sosyal Demokrat Parti oyların yüzde 46'sını, merkez sağdaki Ulusal Liberal Parti de yüzde 20'sini aldı

Romanya'da seçim zaferi Sosyal Demokratlar'ın

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avrupa Birliği'nin (AB) en yoksul üyelerinden Romanya'da dün yapılan meclis seçimlerinin galibi Sosyal Demokrat Parti oldu.

Merkez Seçim Bürosu, dün yapılan seçimlerin ardından oyların yüzde 99'unun sayıldığını, buna göre Sosyal Demokrat Parti'nin oyların yüzde 46'sını, merkez sağdaki Ulusal Liberal Parti'nin de en az yüzde 20'sini aldığını açıkladı.

Sosyal Demokrat Partinin Genel Başkanı Liviu Dragnea, sandık çıkış anketlerinin açıklanmasının ardından yaptığı konuşmada, "Seçimi kimin kazandığından şüphe yok. Rumenler, kendi ülkelerinde evlerinde gibi hissetmek istiyorlar" ifadesini kullandı. Seçimlerden, oyların yüzde 8'ini alan Romanya Birliğini Kurtar da 3'üncü parti olarak çıktı.

Seçime katılım oranının yüzde 39,5 olduğu belirtildi. Romanya'nın başkenti Bükreş'te 30 Ekim 2015'te 63 kişinin ölümüne neden olan yangının ardından halk, yetkilileri ihmalkar davranmakla suçlayarak sokaklara dökülmüştü.

Ülkede ekonomik sıkıntılar ve işsizlik gibi sorunların arttığı bir dönemde yaşanan bu trajik olay, toplumsal patlamaya neden olmuştu. Protestoların giderek artması üzerine dönemin Başbakanı Victor Ponta istifa etmiş, Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis geçen yıl kasım ayında hükümeti kurma görevini AB Komisyonunun eski üyesi Dacian Ciolos'a vermişti.

Seçime kadar görevlendirilen teknokrat hükümeti, çeşitli uzmanlar, diplomatlar ve sivil toplum kuruluşu üyelerinden oluşuyordu.

Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2016, 13:38
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48