banner39

banner35

Romanya'da Türk ve Tatar Tarihi Kürsüsü açıldı

Romanya'nın Köstence şehrindeki Ovidius Üniversitesi’nde Tarih ve Siyasal Bilimler Fakültesi bünyesinde "Türk ve Tatar Tarihi Kürsüsü" açıldı.

Balkanlar 19.11.2017, 14:10 19.11.2017, 14:10
Romanya'da Türk ve Tatar Tarihi Kürsüsü açıldı

16 Kasım'da Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından Romanya'nın Köstence şehrindeki Ovidius Üniversitesi’nde yapılan üç yeni projenin açılışı gerçekleşti. Ovidius Üniversitesi Matematik ve Bilgisayar Fakültesi bünyesinde "Grigore Moisil Türk - Romen Matematik Araştırmaları Laboratuvarı", "Prof. Dr. Cahit Arf Kütüphanesi" ile Tarih ve Siyasal Bilimler Fakültesi bünyesinde "Türk ve Tatar Tarihi Kürsüsü" aynı gün açıldı.

Ovidius Üniversitesi’nde gerçekleşen açılış törenine Türkiye Cumhuriyeti Köstence Başkonsolosu Uygar Mustafa Sertel, TİKA Romanya Koordinatörü Hacı Ahmet Daştan, Romanya Demokrat Türk Birliği'nden Milletvekili İusein İbram, Köstence Vali Yardımcısı Levent Accoium, Köstence İl Eğitim Müfettişliği Türk Dili müfettişi İkbal Anefi, Romanya'da bulunan Türk iş adamları, Ovidius Üniversitesi’nin öğretim görevlileri ve öğrenciler katıldılar.

Etkinliğe ev sahipliği yapan Ovidius Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sorin Rugină, Tarih ve Siyasal Bilimler Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Emanuel Plopeanu, Matematik ve Bilgisayar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Wladimir Boskoff ve yine aynı fakülteden Yard. Doç. Dr. Denis İbadula, desteğinden dolayı TİKA’ya teşekkürlerini bildirdiler. Konuşmacılar üç projenin de üniversitede eğitim ve araştırma faaliyetleri için çok önemli olduklarını söylediler.

Matematik ve Bilgisayar Fakültesi’nde yapılan projelerin daha önceden başlatıldığı, Türk ve Tatar Tarihi Kürsüsü'nün açılışının ise Tarih ve Siyasal Bilimler Fakültesi’nin yeni başlatılan girişimi neticesinde açıldığı ifade edildi. Fakültede 2014 yılından itibaren "Tatarların Tarihi ve Kültürü" derslerinin verildiği ve bu seneden başlayarak Romanya Demokrat Türk birliğiyle imzalanan bir protokol çerçevesinde "Dobruca’daki Türklerin Tarihi ve Kültürü" derslerinin verileceği biliniyor. İki ders de Hacettepe Üniversitesi’nde doktora öğrencisi olan Metin Omer tarafından veriliyor.

Bu iki dersin de Tarih ve Siyasal Bilimler Fakültesi bünyesinde verilmesinin TİKA’nın inisyatifiyle gerçekleştirildiği etkinlik sırasında ifade edildi. TİKA’nın desteğiyle Türk ve Tatar Tarihi Kürsüsü'nün oluşturulması için fakültenin bir sınıfı yenilendi ve donatıldı. Açılış törenindeki konuşmaları sırasında Türkiye Cumhuriyeti Köstence Başkonsolosu Uygar Mustafa Sertel ile TİKA Romanya Koordinatörü Hacı Ahmet Daştan, Romanya’daki Türk-Tatar toplumu için Türk ve Tatar Tarihi Kürsüsü'nün önemini vurgulayarak Tarih ve Siyasal Bilimler Fakültesi’yle başka projeler de yapmaya açık olduklarını belirttiler.

Aynı gün, Türk ve Tatar Tarihi Kürsüsü'nün açılışında, konuklar "Dobruca’daki Türklerin Tarihi” ilk dersini dinlediler.

Kaynak: QHA

Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?