Rus askerleri Ukrayna'da

Ukrayna'nın doğusunda Rusya yanlısı ayrılıkçı gruplarla Ukrayna ordusu arasındaki çatışmalar sürüyor. Çatışmalarda Rusya'nın da ayrılıkçı grupları tanklarla desteklediği bildiriliyor

Rus askerleri Ukrayna'da

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Ukrayna'nın doğusunda ayrılıkçı gruplarla çatışmalar devam ediyor. Çatışmaların Donetsk ve Lugansk kentlerinde yoğunlaşmış durumda olduğu bildiriliyor. Ukrayna hükümeti yetkilileri Rusya yanlısı ayrılıkçı grupların, Rusya ordusuna ait zırhlı araçlar ve tanklarla desteklendiğini söylüyor.

Çatışmalar Rusya sınırına 20 kilometre mesafede bulunan Novoazovsk kentinde yoğunlaşmış durumda. Donetsk'in güneydoğusunda bulunan kasabanın önemli bir jeopolitik konumu bulunuyor. Bölgedeki çatışmalarla ilgili açıklama yapan Ukrayna ordusunun bölgedeki çatışmalardan sorumlu komutanı Mikailo Lisenko bölgede yaşananın tam bir işgal olduğunu söyledi.

Ukrayna yönetimi ve batılı ülkeler Rusya'nın Ukrayna'daki çatışmalara doğrudan müdahil olduğunu söylüyor. Rusya iddiaları yalanlıyor. Bugün bölgeden gelen bir diğer açıklama da Rusya'yı yalanlar nitelikte. 

Ukrayna'nın Donetsk kentinde Rusya yanlısı ayrılıkçıların kurduğu Donetsk Halk Cumhuriyeti'nin Başkanı, Rusya'nın muvazzaf askerlerinin de içlerinde olduğu 4 bin Rus askerinin kendileriyle birlikte Ukrayna'ya karşı savaştığını ileri sürdü.

Bazı istihbarat kaynaklarıysa, yaklaşık bin Rus askerinin zırhlı araçlarla birlikte Ukrayna'nın güneydoğusuna giriş yaptığı ve çatışmalara müdahil olduğunu ileri sürüyor.

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko da bugün öğle saatlerine doğru yaptığı açıklamada Rus askerlerinin Novoazovsk kasabasını tamamen işgal ettiğini açıklamış ve bu yüzden Türkiye'ye yapmayı planladığı ziyareti de iptal etmek zorunda kaldığını açıklamıştı.

Poroşenko uluslararası kamuoyunu Rus ordusunun Ukrayna sınırları içerisindeki çatışmalara katılmasına karşı adım atmaya çağırdı.

MERKEL, PUTİN'DEN İZAHAT İSTEDİ

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Rus birliklerinin Ukrayna'nın güneydoğusunda sınır ötesi operasyona giriştiği yolundaki haberlerle ilgili olarak Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin'den izahat istedi.

Sözcüsü, Merkel'in Putin'i arayarak, 'Rusya'nın gerilimi düşürme ve sınırlarına sahip çıkma sorumluluğunu hatırlattığını' söyledi.

Merkel'le Putin'le en son Haziran ayında konuşmuştu. Kremlin iki lider arasındaki telefon konuşmasını doğruladı ancak ayrıntı vermedi.

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2014, 16:54
banner53
YORUM EKLE

banner39