banner39

Rus bayraklı tanklar Doğu Ukrayna'da!

Ukrayna'nın doğusunda Donetsk kent konseyi binası Rusya yanlısı silahlı milisler tarafından kontrol altına alındı. Rusya yanlısı, üniformalı kişileri taşıyan ve Rus bayrağı çekilmiş zırhlı araçlardan oluşan konvoy, Ukrayna'nın Slavyansk kentine doğru hareket etti

Balkanlar 16.04.2014, 11:00 16.04.2014, 19:18
Rus bayraklı tanklar Doğu Ukrayna'da!

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Ukrayna ordusunun ülkenin doğusundaki Slavyansk kentine dün gece saatlerinde kuşatmasının ardından, Rusya yanlısı, üniformalı kişileri taşıyan zırhlı araçlardan oluşan konvoy,Ukrayna'nın doğusundaki Slavyansk kentine doğru hareket etti. Bu arada Donetsk kent konseyi binasının da Rusya yanlısı milisler tarafından kontrol altına alındığı belirtiliyor.

Bölgede bulunan AA muhabiri, Rus bayrağı taşıyan tankların, üzerlerinde RPG ve kalaşnikof bulunan yaklaşık 150 kişiyi taşıdığını, Rusya yanlısı kişiler tarafından ele geçirilen yerel yönetim binasının önünü kordon altına aldıklarını duyurdu.

Rusya yanlısı silahlı üniformalı kişilerin, Slavyansk'ın merkezinden insanları çıkardığı, bu arada 2 Ukrayna helikopterinin kent merkezinin üzerinde uçtuğu belirtildi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna hükümetinin adımlarının ülkeyi iç savaşa sürüklediğini belirten bir açıklama yaptı. Bölgede yaşanan çatışmalarda ölenlerin olduğu ve sayının giderek arttığı söyleniyor. 

RUSYA YANLILARINDAKİ ZIRHLI ARAÇLAR KİME AİT?

Rusya yanlısı silahlı grupların zırhlı araçlar eşliğinde Slavyansk kentine doğru ilerlemesi birçok soruyu da beraberinde getirdi. 

Zırhlı araçlar Ukrayna ordusuna ait ise, bunun büyük bir güvenlik zaafı ve iç savaş göstergesi olduğu ifade ediliyor. Diğer taraftan zırhlı araçlar Rusya ordusuna ait ise, bunun da Rusya'nın direkt olarak Ukrayna'ya müdahale ettiğini gösterdiği belirtiliyor. Rusya'nın direkt müdahalesi, Ukrayna hükümeti tarafından savaş sebebi olarak kabul edilebilir.

Ukrayna'nın bu zırhlı araçları vurmak için zırhlı birlik ya da saldırı helikopteri harekatı düzenlemesi halinde bunun önümüzdeki saatlerde daha büyük çatışmaları tetikleyeceği yönünde yorumlar yapılıyor.

UKRAYNA ORDUSU SLAVYANSK'I KUŞATTI

Kasabada bulunan “Ukrainskaya Pravda” gazetesi muhabiri, “Slavyansk kasabasına sayıları 500 kadar Ukrayna askerinin 50 zırhlı araç ve birkaç otobüsle giriş yaptığını görüyorum. Havadan da bir helikopter, askeri konvoya lojistik destek veriyor gibi görünüyor. Şimdilik herhangi bir direniş veya silah sesi duyulmuyor. Şehir merkezinde konuşlanan Rusya yanlısı komandoların bulunduğu noktaya iki kilometre kadar mesafe kaldı” diye bildirdi.

Ukrayna’da Silahlı Kuvvetlerin de devreye girmesiyle Donetsk bölgesinde başlatılan operasyonda ordu birlikleriyle Rusya yanlısı silahlı milisler arasında ilk sıcak temasın Krematorsk ile Slavyansk kasabası arasında yer alan havalimanında yaşandığı bildirilmişti.

LAVROV: UKRAYNA FEDERALLEŞMELİ

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna'da "Federalleşmenin", her bölgenin kendi haklarını ve koruma altına alınan geleneklerini hissetme şansı vereceğini savundu. 

Lavrov, Ukrayna'nın doğusunda yaşanan sorunun nedenlerini değerlendirerek, "Federal sistemin" Ukrayna'daki krizin çözümü olduğunu savundu.

"Tabii ki hiçkimse Ukrayna'ya bir devlet organizasyon şeması dayatamaz" ifadelerini kullanan Lavrov, "AmaUkraynalılar, herkesi kapsayan ve kapsamlı bir diyaloğa başlamalılar. Bu sürece Ukrayna'nın tüm bölgeleri ve politik güçleri eşit olarak katılmalı ve sorunların çözümünde eşit oy hakkına sahip olmalı" değerlendirmesinde bulundu.

Diyalog sürecinde yer alan tüm prensiplerin, Ukrayna halkının onaylayacağı anayasa reformuyla güvence altına alınması gerektiğini belirten Lavrov, "Bunlar olmadan Ukrayna'nın birliğini sağlayacağını ve önündeki ciddi krizleri çözebileceğini düşünmüyorum" şeklindeki görüşünü paylaştı.

Lavrov, Ukrayna'da üniter devlet yapısının durduğunu ileri sürerek, "Ukrayna'da yaşanan durumun ana nedenlerinden biri, ülkenin tüm etnik ve farklı dil gruplarını gözardı etmeyen ve tüm Ukrayna halkının çıkarlarını ve haklarını koruyan dengeleyici bir kanun eksikliğidir" yorumunda bulundu. 

Ukrayna'da yaşanan son olaylarla, ülkenin doğu ve batısı arasındaki derin düşünce farklılığının ortaya çıktığını kaydeden Lavrov, böylelikle Kiev tarafından daha önce seçilen devlet modelinin sürdürülemez olduğunun kanıtlandığını öne sürdü. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?