Rus uzman: Kırım, tek kutuplu düzenin sonu olabilir

Rus uzman Petko Gançev, Kırım referandumunun tek kutuplu dünya düzeninin sonunu getirebileceğini iddia etti

Rus uzman: Kırım, tek kutuplu düzenin sonu olabilir

İbrahim Ali/ Dünya Bülteni

Avrasya-Sofya Jeopolitik Merkezi başkanı Petko Gançev, uluslararası hukuk ve AB yasalarına uygun olarak otonomi bölgelerinin referandum yoluyla statü değişimini onaylayabileceğini ve Kırım referandumunun tek kutuplu dünya düzeninin sonunu getirebileceğini savundu.

Petko Gançev Rus Pravda gazetesine yapmış olduğu değerlendirmesinde merkezi yönetiminin referandum kararlarına saygı göstermesi ve tehdit politikalarını durdurması gerektiğini söyledi. Gançev, Kosova’da olduğu gibi Kırım’ın da bağımsızlık kararı alabileceğini ifade etti.

Rus uzman, Kırım’ın Nikita Hruşev tarafından Ukrayna’ya hediye edildiğine dair hatırlatmada bulunarak 1992 yılında yarımadada yapılan referanduma dikkat çekti. Gançev, 1992 referandumunda Kırımlıların Kremlin sarayının desteğini alamadığı için statülerini güçlendirmediğini öne sürdü.

“Katalan bölgesinde yaşanan sorun ile Kırım sorunu arasında benzerlik bulunuyor. Ancak Kırım’dan farklı olarak Katalan bölgesindeki vatandaşların can güvenliği tehdit altında bulunmuyor ve merkezi hükümet darbe yoluyla değişmedi. Ancak onlar da referandum yoluyla bağımsızlık kararı alabilir. Bunun önünde yasal bir engel bulunmuyor” diyen Gançev Kırım referandumunun tek kutuplu dünya düzeninin sonunu getirebileceğini savundu.

RUSYA BÖLGELERİ KIRIM’A YARDIM TOPLUYOR

Bu arada Rusya Federasyon Konseyi’nin talebinden sonra Rusya bölgeleri Kırım Ruslarına mali destek toplamaya başladı. Toplanan mali kaynağın yarımadaya ulaşmaya başladığı ifade edildi.

Rus basınında yer alan iddialara göre Rusya bölgeleri toplam 3-4 milyar ruble mali yardım toplayabilir. Bunun yanı sıra Kırım sanayisinin desteklenmesi için de 40 milyar rublenin toplanabileceği öne sürüldü. Konu hakkında açıklama yapan Kırım Meclis Başkanı Vladimir Konstantinov, Rusya tarafından yapılan destekle beraber yarımadanın mali sorununun çözüldüğünü bildirdi.

Stratejik Araştırmalar Merkezi başkanı Andrey Piontovski Kırım halkının mali desteğe ihtiyacı olmadığını ancak yardım kampanyalarının ve gösterilerin Rus ulusal kimlik bilincinin güçlenmesi için önemli olduğunun altını çizdi.

Bu arada uzmanlar önümüzdeki günlerde Kırım’ın elektrik sorunu yaşayabileceğini bildirdi. Kırım elektrik enerjisinin yüzde 10’unu kendisi üretiyor, yüzde 90’nı ise Ukrayna’dan karşılıyor. Ukrayna’nın elektriğin verilmesini durdurabileceği ve Rusya’nın sorunun çözümü için 2-3 milyar dolar harcama yapabileceği vurgulandı.

Önümüzdeki üç yıl içerisinde Rusya’nın 20 milyar dolar yardımda bulunması gerektiği ifade ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2014, 16:37
banner53
YORUM EKLE

banner39