banner39

banner35

Rus yanlıları ateşkesin sözde kaldığını iddia etti

Rus yanlısı ayrılıkçılar Ukrayna cumhurbaşkanı Poroşenko'nun ilan ettiği ateşkesi sözde olarak nitelendirdi, ordunun operasyonlarını sürdürdüğünü savundu

Balkanlar 21.06.2014, 17:27 21.06.2014, 17:27
Rus yanlıları ateşkesin sözde kaldığını iddia etti

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Ukrayna'nın Donetsk kentindeki ayrılıkçılarca ilan edilen "Donetsk Halk Cumhuriyeti"nin "Başbakanı" Aleksandır Boroday, Kiev yönetimince ilan edilen ateşkesin sözde kaldığını, ordunun operasyonlarını sürdürdüğünü ve durumda bir değişiklik olmadığını ileri sürdü.

Boroday, ayrılıkçılarca işgal edilen hükümet binasındaki basın toplantısında, Ukrayna Devlet Başkanı Petr Poroşenko'nun yaptığı açıklamayla ateşkes ilan ettiğini hatırlattı.

Ateşkesi "sözde" olarak nitelendiren Boroday, Slavyansk'ta ordunun kenti vurmaya devam ettiğini belirtti. Ordunun operasyonunun kapsamlı şekilde devam ettiğini savunan Boroday, "Lugansk Halk Cumhuriyeti sınırında ve Slavyansk'ta çatışmalar aktif bir şekilde devam etmektedir. Yani dün durum nasılsa, bugün de aynı şekilde devam etmektedir. Durumda hiçbir değişiklik yoktur" diye konuştu. 

Söz konusu kentlerde su konusunda da sıkıntıların yaşandığını dile getiren Boroday, su depolarının tamiri için bombardımanın kesilmesinini talep ettiklerini hatırlattı. Buna rağmen ateşin devam ettiğini dile getiren Boroday, yaşananları "Kiev hükümetinin provokasyonları" olarak değerlendirdi.  

"Şu an hiçbir ateşkes söz konusu değildir" ifadelerini kullanan Boroday, savaşın bitirilmesi gerektiğini vurguladı. Boroday, "Rusya'ya sesleniyorum. Donbass'a barış getirilmesini, bu savaşa bir son verilmesi için yardımcı olmasını istiyorum. Bizim bu savaşı bitirmemiz lazım. Çünkü böyle devam ederse biz savaşa devam edeceğiz ve zafer ümit edeceğiz. Umarım beni hem Rusya hem de dünya duyar" diye konuştu.

Ukrayna Devlet Başkanı Petr Poroşenko, dün ülkenin doğusunda 27 Haziran'a kadar geçerli olmak üzere tek taraflı ateşkes ilan ettiğini açıklamıştı.

Öte yandan Slavyansk'a giden AA ekibi, kentte dün gece başlayan ve öğleye kadar aralıklara devam eden silah seslerine tanıklık etti. Ordu birliklerinin bulunduğu tepeden şehrin birçok yerine top ve havan atışı gerçekleştirildi.

Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?