banner39

Ruslar 'Kırım sürgünü' anmalarını yasakladı

Kırım'ı ilhak eden Rusya, 1944 yılında sürgün ettiği Kırım Tatarlarının sürgünün yıldönümü anması için düzenleyeceği etkinlikleri de yasakladı

Balkanlar 18.05.2015, 11:35 18.05.2015, 14:19
Ruslar 'Kırım sürgünü' anmalarını yasakladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kırım'ı ilhak eden Rusya, Kırım Tatar halkının sürgün yıldönümünde yapmak istedikleri ekinliklere izin vermediler.

Azatlık radyosu Ukrayna servisine konuşan Kırım Tatarlarının lideri Mustafa Abdulcemil Kırımoğlu konu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Kırım'da 18 Mayıs'ta bazı anma etkinlikleri Rus yetkilileri tarafından organize edilecek, ancak onlara Kırım yarımadasında yasaklanan ve Kırım Tatar halkının gerçek temsilcisi olan Kırım Tatar Meclisinin yöneticileri katılamayacak.

Kırım savcısı bugün sürgünü anmak için izin verilmeyen kitlesel toplantıların yapılmaması konusunda uyarılarda bulundu. Kırımoğlu'na göre çok sayıda Kırım Tatarı 1944 sürgünü kurbanlarını anmak istiyor. Kırım Tatar halkının lideri Rus hükümeti yanlısı vatandaşların olası provokasyonlarından endişe ettiğini de dile getirdi.

Cumartesi günü, Kırım Rus yönetimi başkanı Sergey Aksenov " Ukrayna'nın güneydoğu bölgesindeki gergin durumdan dolayı" yarımadada 6 Hazirana kadar toplumsal etkinliklerin yapılmasını yasakladı.

Geçen yıl da Simferopol’da Kırım Tatarlarına sürgünün yıldönümü etkinlikleri yapılmasına izin verilmemişti. O zaman Rus yetkililer kararlarını bazı "Ukraynalı milliyetçilerinin" Kırım'da terör saldırıları düzenleme ihtimali ile açıklamışlardı.

71. Yıl önce, İkinci Dünya Savaşı'nın hemen sonrasında Stalin'in başlattığı sürgünde, tren vagonları içinde sibirya'ya sürülen kırım Tatarlarından en az 200 bini yollarda ve gittikleri yerlerde hayatını kaybetmişti. Kırım Tatarlarının hemen ardından ise Kafakasya'daki Çeçen sürgünü gelmişti.

"Kırım SOS" örgütüne göre, son bir yılda Kırımı 20 bini Kırım Tatarları olmak üzere 35 bin kişi terk etti. Daha önce, Ukrayna Acil Durumlar Servisi Donbass bölgesi ve Kırım’ı terk edenlerin sayısının toplamda 850 bine ulaştığını bildirmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?