banner39

Rusya: Gerekirse Moldova'daki soydaşlarımızı koruruz

Rusya Başbakanı Yardımcısı Rogozin, Moldova'nın Transdinyester bölgesinde yaşayan Rus asıllı halka karşı tehlike söz konusu olduğunda onları koruyacaklarını söyledi

Balkanlar 02.10.2014, 14:50 02.10.2014, 14:50
Rusya: Gerekirse Moldova'daki soydaşlarımızı koruruz

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev'in yardımcısı Dimitri Rogozin, Moldova'dan ayrılmaya çalışan özerk Transdinyester bölgesinde yaşayan Rus asıllı Moldova vatandaşlarıyla ilgili konuştu. Rogozin, bu kişilere karşı herhangi bir tehdit meydana geldiğinde Rusya'nın soydaşlarını korumak için tereddüt etmeyeceğini söyledi.

Rogozin, dün Transdinyester'in yöneticisi Yevgeni Şecuk'u Moskova'da ağırladı. Görüşmenin ardından basına açıklamalarda bulunan Rogozin, "Bizim gibi düşünmeyen herkese şunu söylemek istiyorum, Transdinyesterlileri huzursuz etmeye gerek yok, kimsenin sınırlardaki hassasiyetleri kaşıyıp, bölgedeki gerilimi artırmaması gerekiyor. Rusya devleti, ihtiyaç olduğunda soydaşlarını korumak için tereddüt etmeyecektir. Kimse bizim sabrımızı test etmeye çalışmasın. Rusya hala bölgede güvenilir ve istikrarlı bir barış gücüdür." ifadelerini kullandı.

Moskova'ya bağlı Transdinyester bölgesinde yaşayan Rus asıllı Moldova vatandaşları 1991 yılında bağımsızlık ilan etti ancak Birleşmiş Milletler bu bağımsızlık ilanını tanımadı. 

Transdinyester'in bağımsızlık ilan etmesinden bu yana Rusya ekonomik olarak geride olan bölgeye parasal yardım yapmaya devam ediyor. Transdinyester'de yaklaşık 180 bin Rus asıllı kişi yaşıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?