Rusya kamuoyu kayıp Rus askerlerinin peşinde

Rusya'nın Ukrayna'ya savaşması için asker gönderdiği iddiaları ülke gündeminin üst sıralarında yer alıyor. Birçok Rus asker ailesi çocuklarının Ukrayna'ya gönderildiğini ve onlardan haber alamadıklarını söylüyor

Rusya kamuoyu kayıp Rus askerlerinin peşinde

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Rusya'nın Ukrayna'daki ayrılıkçı gruplara yardım etmek ve Ukrayna ordusuna karşı savaşmak üzere Ukrayna'ya asker gönderdiği iddiaları gittikçe yayılıyor. Birçok Rus askerinin ailesi çocuklarından haber alamadıklarını ifade ediyor. Aileler çocuklarının Ukrayna'ya gönderildiğini kaydediyor.

Pskov’da çalışan gazeteciler 27 Ağustos günü Ukrayna’da öldürülen Rus özel timinin askerlerinin üniormalarındaki isimlerin çıkarıldığını belirtti.

Askerlerin akrabaları ise Rostov eyaletine gönderikdikten sonra irtibat kuramadıkları için endişeli olduklarını ve insan hakları savunucularının bu konuda kendilerine yardımcı olmalarını istedi.
Rusya Devlet başkanlık birimi insan hakları Konseyinin üyesi Sergey Krivenko Rostov eyaletine gönderilen askerlerin akrabalarının endişeli olduklarına dair bilginin kendilerine de ulaştığını ifade etti.

Krivenko, Moskova ve Petersburg gibi şehirlerden ziyade Kuban, Dağıstan ve Astrahan gibi bölgelerden, ebeveynlerin mektup göndererek bilgi almaya çalıştıklarını söyledi.

Asker Anaları Konseyinin sekreteri Valentina Melnikova askerlerin Ukrayna’daki savaşa gönderilebileceğine dair iddiaların bulunduğunu doğruladı. Önümüzdeki günler içerisinde çatışmaların artması durumunda kayıpların daha da artabileceği ve kamuoyu tepkisinin Kremlin sarayına uzanabileceğini bildirildi.

SSCB döneminde Afganistan savaşına katılan askerler konusunda da benzer olaylar yaşanmış ancak kamuoyu üzerindeki baskılar sonucunda olaylar büyümeden üstü kapatılmıştı.

Uzmanlar Afganistan savaşına katılan askerlerin önemli bir kısmının SSCB içerisindeki Güney Kafkasya, Kuzey Kafkasya ve Orta Asya Müslümanları içerisinden seçildiğine dair hatırlatmada bulunarak şu andaki durumun farklılık arz ettiğini, kayıpların artması durumunda gösterilerin başlatılabileceğinin altını çizdi.

 

Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2014, 19:26
banner53
YORUM EKLE

banner39