Rusya Kırım için federal program hazırlıyor

Rusya Başbakanı Medvedev, "Kırım özel ekonomik bölge statüsüne sahip olacak. Bunun için bir federal program hazırlanması gerekiyor” dedi

Rusya Kırım için federal program hazırlıyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Rusya, Kırım'a özel ekonomik bölge statüsü kazandırmak için programlar hazırlayacak.

Rusya Federasyonu Bakanlar Kurulu, Ukrayna'dan tek taraflı bağımsızlık ilan eden ve Rusya'ya bağlanma anlaşması imzalayan Kırım ve Sivastopol'ün ekonomik durumunu değerlendirdi.

Başbakan Dmitriy Medvedev, toplantıda, Kırım'ın özel ekonomik bölge olarak ilan edilmesi gerektiğini belirterek, bölgenin gelişimi için  tüm bakanlıklar ve devlet kurumlarının yıl sonuna kadar program hazırlamalarını istedi.

Medvedev, Rusya Başbakan Yardımcısı Dmitriy Kozak’ı, Kırım’da kurumların çalışmalarından ve bögenin gelişmesinden sorumlu olarak görevlendirdi.

Kırım için uzun vadeli destek sağlanması gerektiğini aktaran Medvedev, "Kırım özel ekonomik bölge statüsüne sahip olacak. Bunun için bir federal program hazırlanması gerekiyor” dedi.

Yarımadadaki enerji sorununun, Kerç Boğazı'ndan Rusya enerji sistemine bağlanarak giderilebileceğini söyleyen Medvedev, ayrıca Kırım’ın kendi enerjisini üretme potonsiyelinin bulunduğuna dikkati çekti.

Kırım’da doğalgaz üretimini iki kat artıracaklarını dile getiren Başbakan Medvedev, Gazprom şirketinin gerekli çalışmaları yaptığını söyledi.

Medvedev, Kırım halkının tüm maaşlarının ruble olarak ödeneceğini ve sosyal ödemelerin  Kırım ile Rusya arasında anlaşmanın imzalandığı 18 Mart'taki döviz kuruyla yapılacağını bildirdi.

Yarımadada öncelikle altyapı sorunlarını gidereceklerini aktaran Medvedev, Kırım’da turizm, tarım ve liman hizmetlerini geliştireceklerini kaydetti.

Medvedev, devletin bilgi güvenliğinin korunması amacıyla Rusya’nın devlet telekomünikasyon şirketi “Rostelekom”un  en kısa sürede Kırım pazarına gireceğini sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2014, 17:21
banner53
YORUM EKLE

banner39