banner39

Rusya Ukrayna'daki olumsuz senaryolara hazırlanıyor

Rusya, Ukrayna'yı yakından takip etmeye devam ediyor. Ukrayna'da meydana gelebilecek herhangi bir gelişmeyle ilgili önceden hazırlıklar yapıyor. Bu hazırlıkların başında, olası bir savaş ihtimaline yönelik olarak askeri hazırlıklar geliyor

Balkanlar 09.06.2014, 16:56 09.06.2014, 16:56
Rusya Ukrayna'daki olumsuz senaryolara hazırlanıyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Ukrayna’da yaşanan gelişmeleri yakından takip eden Rusya yönetimi askeri ve siyasi  olarak Ukrayna'ya müdahale için hazırlıklarına devam ediyor. Nezavisimaya Gazeta’da Vladimir Muhin imzalı haberde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatı ile Merkezi Askeri Daireye bağlı demiryolları askeri birlikleri tayakkuz haline getirildiği belirtiliyor.

Diğer taraftan Tuğgeneral İvan Buvalçov “Vostok-2014” askeri tatbikatının yapılacağı bilgisini verdi. Askeri tatbikatta düzenelenecek gösterilerin önceden katılımcılara bildirilmeyeceği, tatbikatın yeri ve zamanı konusunun gizli olacağı ifade edildi.

Askeri uzman Tuğgeneral Yuri Netkaçev tatbikata katılacak askeri birliklerin bir kısmının ülkenin batısına kaydırılacağını ve muhtemel askeri senaryonun gerçekleşmesi durumunda Ukrayna ile sınıra askeri birliklerin toplanmasına başlanacağını öne sürdü.

Nitekim Buvalçev’in bu konudaki açıklamalarının detayları da Netkaçev’in doğru tahminde bulunduğunu ortaya koyuyor.

2014 yılının Ocak ayında genelkurmay başkanı Valeri Gerasimov “Vostok 2014” askeri tatbikatının Eylül ayında düzenleneceğini ve Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (ODKB) askerlerinin de tatbikata katılacağını ifade etmişti. Ancak son açıklamalar tatbikat planlamasında önemli değişiklerin yapıldığını ve Ukrayna’ya müdahale konusunun öne çıkarıldığını ortaya çıkarmış oldu.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?