Rusya yanlıları Odessa'da polis merkezini bastı

Ukrayna'da Rusya yanlıları Odessa'da polis merkezini basarak, gözaltındakilerin serbest kalmasını sağladı.

Balkanlar 04.05.2014, 20:52 04.05.2014, 22:00
Rusya yanlıları Odessa'da polis merkezini bastı

Ukrayna'nın güneyindeki Odessa kentinde Rusya yanlıları polis merkezini bastı ve iki gün önce 40'dan fazla kişinin ölümüyle sonuçlanan olayların ardından gözaltına alınan çok sayıda kişinin serbest kalmasını sağladı.

Odessa'da iki gün önceki olaylarda Ukrayna'nın bütünlüğünü savunanlarla Rusya yanlıları arasında çatışma çıkmış, ardından Rusya yanlılarının sığındığı sendika binasında çıkan yangın sonucu 40'dan fazla kişi hayatını kaybetmişti.

Rusya yanlıları iki gün önceki olayların ardından gözaltına alınanların tutulduğu polis merkezi önünde toplandı. Gözaltındaki Rusya yanlılarının serbest bırakılması talebiyle olaysız başlayan gösterilerde daha sonra maskeli ve eli sopalı kişiler binaya saldırdı. Pencere ve kapıların kırıldığı saldırının ardından İçişleri Bakanlığının açıklamasına göre Odessa polisi 67 kişiyi serbest bıraktı.

Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk, Odessa'daki güvenlik güçlerini olayları engelleyemediği için eleştirdi. Yatsenyuk, Odessa'daki kolluk kuvvetlerinin halkı korumak için tedbirler alması halinde "terör örgütlerinin" önlenebileceğini söyledi. 

Yatsunyek ayrıca Odessa'daki polis yöneticilerinin görevden alınacağını ve olaylarla ilgisi olan polisler hakkında soruşturma açılacağını belirtti.

Ukrayna'nın doğusundaki Rusya yanlısı ayrılıkçı hareketin yol açtığı gerilim iki gün önce Odessa'ya da sıçramış, eski Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'in şubat ayında ülkeyi terk etmesiyle sonuçlanan olayların ardından bugüne kadarki en çok ölümlü olaylar meydana gelmişti.

Yanukoviç'ten sonra göreve gelen Kiev yönetimi, ülkedeki ayrılıkçı hareketin arkasında Rusya'nın bulunduğunu ileri sürüyor, Rusya suçlamayı reddediyor. Ukrayna ordusunun doğudaki bazı kentlerde Rusya yanlısı silahlı gruplara yönelik başlattığı askeri operasyon ise devam ediyor.

Kaynak: AA

 

 

 

Yorumlar (1)
ukrayna da da yaşıyan bilir 10 yıl önce
yıllardan beri ayrıldınız rusya dan ama daha şimdiye kadar hiç bir önlem almadınız ne polisinize nede askerinize doğru dürüst bir silah vermediniz hepcebinizi doldurdunuz ama şimdide kalkmış askeri ve polisi suçluyorsunuz ne hikmetse güvenliğ doğru dürüst maaş bile veremiyorsunuz nasıl savunsun memleketi asker ve polis hep rüşvet yediniz bakın ne haldesiniz başkanınız kaçtı sizede gaz veren Avrupa nerede vay halinize sizin yazık bu vatandaşınıza ki size oy veriyorlar
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?