banner39

Rusya yanlısı gruplar AGİT heyetini alıkoydu

Ukrayna'da Rusya yanlısı ayrılıkçı silahlı gruplar, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'ndan (AGİT) bir heyeti alıkoydu.

Balkanlar 25.04.2014, 22:25 26.04.2014, 01:13
Rusya yanlısı gruplar AGİT heyetini alıkoydu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ukrayna İçişleri Bakanlığı, ülkenin doğusunda Rusya yanlısı ayrılıkçı silahlı grupların, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'ndan (AGİT) bir heyeti alıkoyduğunu bildirdi.

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, bölgede görev yapan AGİT askeri tespit misyonundan bir heyeti taşıyan otobüsün Kramatorsk'tan Slavyansk'a giderken durdurulduğu belirtildi. Açıklamada, otobüste bulunan 7 AGİT yetkilisi ile Ukrayna ordusundan 5 askeri temsilcinin silahlı gruplarca işgal altında tutulan istihbarat binasına götürüldüğü kaydedildi.

İçişleri Bakanlığı, alıkonulan heyetin serbest bırakılması için Rusya yanlısı gruplarla müzakere yürütüldüğünü ancak heyeti ellerinde bulunduran kişilerin henüz heyeti bırakmaya razı olmadığını duyurdu.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığından bir yetkili, bugün yaptığı açıklamada, bölgede görev yapan heyetle irtibatın öğle saatlerinde kesildiğini açıklamıştı. Bağlantı sağlanamayan Almanya liderliğindeki uluslararası askeri gözlem heyetinin ülkeye 21 Nisan'da geldiği ve 12 Nisan'dan bu yana görev yapan Hollanda öncülüğündeki ekibin yerini aldığı belirtildi.

Almanya Savunma Bakanlığı da heyetle irtibatın kesildiğini doğruladı. Heyette Almanya dışında Çek Cumhuriyeti, Polonya, İsveç ve Danimarka'dan görevliler bulunuyor.

Nisan başından bu yana Rusya yanlısı ayrılıkçı hareketle gerginliğin sürdüğü ve en az 10 kentte kamu binalarının silahlı kişilerce işgal altında tutulduğu Ukrayna'nın doğusunda AGİT heyetleri gözlem görevi yapıyor. Bölgede zaman zaman ölümlerle sonuçlanan çatışmalar çıkıyor. Son olarak Slavyansk'ta Ukrayna ordusu silahlı gruplara yönelik operasyon yapmış, operasyonda 5 kişinin öldüğü açıklanmıştı.

Öte yandan, başkanlığını Büyükelçi Ertuğrul Apakan'ın yaptığı AGİT Ukrayna Özel Gözlem Misyonu ile alıkonulan heyetin ilgisinin bulunmadığı öğrenildi. AGİT Ukrayna Özel Gözlem Misyonu'ndan bir yetkili, kendi heyetlerinin çalışmalarını eksizsiz sürdürdüğünü kaydetti.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?