banner39

Rusya'dan Slavyansk'taki operasyona tepki

Rusya, Ukrayna ordusunun Slavyansk'a düzenlediği operasyona tepki gösterdi. Putin'in sözcüsü Slavyansk'taki operasyonun 17 Nisan Cenevre mutabakatına vurulan son darbe olduğunu söyledi

Balkanlar 02.05.2014, 12:04 02.05.2014, 12:47
Rusya'dan Slavyansk'taki operasyona tepki

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Rusya, Ukrayna ordusunun Slavyansk'a düzenlediği operasyona tepki gösterdi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in sözcüsü Dimitri Peskov Slavyansk'taki operasyonun 17 Nisan Cenevre mutabakatına vurulan son darbe olduğunu söyledi.

Peskov, ayrıca, Avrupa Güvenlik ve İş Birliği Teşkilatı (AGİT) gözlemcileri için müzakere amacıyla Slavyansk'a gönderilen Kremlin özel temsilcisi Vladimir Lukin'e ulaşılamadığını söyledi.

Kremlin sözcüsü, daha önce alıkonulan AGİT askeri temsilcilerinin serbest bırakılması için görüşmeler yapmak üzere Ukrayna'nın güneydoğusuna giden Devlet Başkanlığı Özel Temsilcisi Vladimir Lukin ile iletişim kuramadıklarını söyledi. Peskov, operasyonun önce temasa geçtikleri Lukin ile operasyon başladıktan sonra irtibat sağlayamadıklarını kaydetti.

Lukin, 21 Şubat'ta eylemcilerle Ukrayna eski Devlet Başkanı ViktorYanukoviç arasında yapılan anlaşmada Rusya'yı temsil etmişti.

Rusya'nın AGİT Daimi Temsilcisi Andrey Kelin, bugün yaptığı açıklamada, Ukrayna ordusunun ülkenin güneydoğu bölgesinde düzenlediği operasyonların sona erdirilmesi için AGİT'ten tedbir almasını istediklerini ifade etti.

Ukrayna ordusudün gece Slavyansk kentindeki Rusya yanlısı silahlı gruplara yönelik havadan ve karadan operasyon başlattı. Operasyonda iki Ukrayna helikopteri de Rusya yanlısı gruplar tarafından düşürüldü. Üçüncü bir helikopterin de isabet aldığı belirtiliyor. Ukrayna ordusunun Slavyansk'ta ilerlediği bildiriliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?