banner15

Rusya'dan Ukrayna'nın AB ile anlaşmasına tepkiler

Rusya'dan Ukrayna, Gürcistan ve Moldova'nın AB ile serbest ticaret anlaşması imzalamasının üzerine bir açıklama yaptı ve Rusya'nın kendi ekonomisini korumak için gereken önlemleri alacağını dile getirdi

Rusya'dan Ukrayna'nın AB ile anlaşmasına tepkiler

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitriy Peskov, Ukrayna'nın Avrupa Birliği (AB) ile Ortaklık Anlaşması imzalamasına ilişkin, "Rusya, ekonomisini korumak için gereken önlemeleri alacaktır" dedi.

Rus İtar-Tass haber ajansına konuşan Peskov, "İmzalanan anlaşmanın negatif yansımaları görülmeye başlandığında, Rusya, ekonomisini korumak için gereken önlemleri alacaktır" ifadelerini kullandı. 

Peskov, Rusya'nın tedbir alma aşamasına gelmesi için öncelikle imzalanan anlaşmanın uygulanmaya başlanması gerektiğini ifade etti. Peskov, olayları o noktaya geldiğinde gerekli tüm önlemlerin alınacağını kaydetti. 

AB, yeni Komisyon Başkanı’nın kim olacağı yönündeki tartışmaların damga vurduğu iki günlük zirvenin son gününde, Rusya’nın etki alanında tutmak istediği eski Sovyet Bloku ülkelerinden Ukrayna, Gürcistan ve Moldova ile üyeliğe doğru ilk adım olarak görülen Ortaklık Anlaşması imzaladı.

Ortaklık Anlaşması, ekonomik boyutunun yanı sıra siyasi alanda da AB ile yakınlaşma sağlıyor. Bu yakınlaşmanın sağlanabilmesi için bu belgeye imza atan ülkelerin geniş yelpazeye yayılan reformlar gerçekleştirmesi gerekiyor.

PUTİN'İN DANIŞMANINDAN SERT AÇIKLAMALAR

Brüksel’de imzalanan anlaşmaya Rusya’dan ilk tepki Devlet Başkanı Vladimir Putin’in danışmanı Sergey Glazyev’den geldi. Glazyev, Ukrayna iktidarını “faşist”, Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’yu ise “gayri-meşru” olarak adlandırdı. Putin’in danışmanı imzaların atılmasından önce BBC’ye yaptığı açıklamada Poroşenko’nun AB ile ortaklık anlaşmasını imzalama yetkisinin olmadığını söyledi: “Elbette, anlaşma imzalamak ülkenin hakkı. Ancak biz Ukrayna nüfusunun en az yarısının Avrupa ile entegrasyon istemediğini görüyoruz. Poroşenko’nun bu anlaşmayı imzalamak için yasal gerekçesi yok. Poroşenko’nun kendisi bile meşru Cumhurbaşkanı değil. Halkın en az dörtte biri onu meşru Cumhurbaşkanı olarak görmüyor”. Glazyev, Moskova’nın Poroşenko’yu Cumhurbaşkanı olarak resmen tanımadığını iddia etti: “Biz onunla sadece ülkenin bir kısmının lideri olarak temas kuruyoruz. Avrupa Ukrayna’yı bu anlaşmayı imzalamaya zorladı. Bunun için Ukrayna’da askeri darbe yaptılar, faşistlerin iktidara gelmesine yardımcı oldular. Bugün Ukrayna’da faşist hükümetinin olduğunu görüyoruz. Bu faşist hükümet Ukrayna’nın en büyük bölgesini bombalıyor”.

Rusya Devlet Başkanının basın sözcüsü Dmitri Peskov ise anlaşmanın imzalanmasından sonra açıklama yaptı. Peskov, anlaşma imzalamanın Ukrayna, Gürcistan ve Moldova’nın egemen hakkı olduğunu bildirdi: “Ancak Rusya, bu anlaşmanın kendi piyasalarına negatif etkisini gördüğü durumda önlem alacak”. Peskov, konunun anlaşmanın imzalanması değil, gerçekleşmeye başladığı zaman Rusya piyasalarına etkisi ile ilgili olduğunu söyledi.

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2014, 14:53
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48