banner39

Rusya'nın Rostov kentinde olağanüstü hal

Ukrayna'nın doğusunda meydana gelen çatışmalardan kaçan binlerce kişinin Rusya'nın sınır kenti Rostov'a akın etmesinden dolayı, Rusya yönetimi kentte olağanüstü hal ilan ettiğini duyurdu

Balkanlar 06.06.2014, 15:43 06.06.2014, 15:57
Rusya'nın Rostov kentinde olağanüstü hal

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Rusya'nın Ukrayna sınırında bulunan Rostov eyaletinin 15 bölgesinde olağanüstü hal ilan edildi. Bölge yönetimi Ukrayna’nın güneydoğusundan gelen göçmenlerin sayısının hızla artmasından dolayı bu kararı almak zorunda kaldığını bildiriyor.

Göçmenlerin konuşlandırılması için 19 turizm merkezinin, pansiyonların ve çocuk dinlenme merkezlerinin tahsis edildiği belirtildi. Ukrayna ise sınır bölgesindeki gümrük birimlerinin önemli bir kısmını kapattı.

Konu hakkında açıklama yapan Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev Ukrayna’dan gelen göçmenlerin durumunun endişe verici boyutlara ulaştığını bildirdi. Medvedev Kiev yönetiminin bu konudaki analizlerinin ise gerçeği yansıtmadığını savundu.

Ukrayna daha önce Rusya tarafından ortaya atılan iddiaların yalan olduğunu vurgulamış ve sınır bölgesinde vatandaşların kitlesel olarak Rusya’ya geçmediğini savunmuştu.

Medvedev ise her gün Rusya sınırını 3 bin Ukrayna vatandaşının geçtiğini ve onlardan 4 bininin yardım talebinde bulunduğunu öne sürdü. Bunun yanı sıra Medvedev yardımcıları Şuvalov ve Kozak’a talimat vererek göçmenlerin konuşlandığı eyaletlere yardım edilmesini istedi.

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?