banner39

Rusya'nın üye olduğu örgüt NATO ile ilişkisini kesti

Rusya'nın da üyesi olduğu Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü NATO ile mevcut diyaloğunu askıya aldı

Balkanlar 24.04.2014, 16:03 24.04.2014, 16:03
Rusya'nın üye olduğu örgüt NATO ile ilişkisini kesti

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Kısa adı KGAÖ olan Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü’nün Genel Sekreteri Nikolay Bordyuja, bugün yaptığı açıklamada, Ukrayna’da devam etmekte olan kriz sebebiyle NATO ile mevcut temaslarını askıya aldıklarını kaydetti.

Rusya'nın Sesi Radyosu'nun Ria Novosti Ajansı'na dayandırarak yayınladığı haberde, bugün düzenlenen basın toplantısında konuşan Genel Sekreter’in şu ifadelerine yer verildi: ‘‘NATO’nun Ukrayna’da yaşamakta olan krize ilişkin almış olduğu pozisyon sebebi ile bu örgütle müşterek bir takım faaliyetler yürütmeye yönelik temaslarımızı askıya almış bulunmaktayız. Bugün gelinen noktada NATO, Rusya’nın son aylardaki icraatlarından duyduğu memnuniyetsizliği hemen her platformda yüksek tondan dile getirmekte ve KGAÖ üyesi tüm ülkelere karşı açık bir şantaj faaliyeti yürütmektedir’’.
Bilindiği üzere, NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, örgütün tatbikat ve savaşa hazırlık faaliyetleri için ilgili bölgelere daha fazla asker sevk edip konuşlandırmayı planladığını, ayrıca Ukrayna’daki kriz sebebiyle de mevcut savunma planlarını yeniden gözden geçirdiğini söylemişti. Ayrıca, Rasmussen’in açıkladığı tedbirlere ek olarak, Doğu Avrupa üzerindeki devriye uçuşlarının yoğunlaştırılmasının yanı sıra, Baltık Denizi ve Doğu Akdeniz’e NATO savaş gemilerinin gönderilmesine de karar verilmişti.

KGAÖ'ye üye olan ülkeler; Rusya Federasyonu, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Beyaz Rusya ve Ermenistan.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?