banner39

Sancak için özel statü teklif edildi

Balkanlar'da Sırbistan ve Karadağ arasındaki koridorda yer alan Sancak bölgesi için Sırbistan ve Karadağ devlet yetkililerine Boşnak Ulusal Konseyi tarafından özel statü talebi yapıldı

Balkanlar 10.06.2019, 18:01 10.06.2019, 18:20
Sancak için özel statü teklif edildi

Boşnak Ulusal Konseyi bugün Sırbistan ve Karadağ devlet yetkililerine Boşnak ve Sancak sorunlarını çözme modeli olarak Sancak için özel bir statü belirleme talebinde bulundu.

Balkanlar'da Sırbistan ve Karadağ arasındaki koridorda yer alan Sancak hakkında Başkanlara, başbakanlar ve Meclis başkanlarına hitaben yazılan bir mektupta, şöyle diyor:

“Boşnakların statüsünü ve Sancak bölgesinin statüsünü çözme girişimini temel alarak Sancak için özel bir statü oluşturulması, Boşnakların siyasi varolma hakkını sağlayan ve sosyal ve ekonomik kalkınmayı düzleştiren ve Sancak'ta yaşayan tüm insanlara eşit fırsatlar sağlayan kalıcı ve istikrarlı bir mekanizmadır.

Bölgesel bir siyasi topluluk olarak Sancak'ın özel statüsünün, tüm Sancak halkı, Arnavutlar, Boşnaklar, Karadağlılar ve Sırpların eşitliği ve oluşumunu garanti ettiğini vurgulamanın önemini düşünüyoruz.

Boşnak Ulusal Konseyi, herkes için eşit fırsatlara sahip, ücretsiz, çok uluslu, çok kültürlü, çok kültürlü ve demokratik bir toplum inşa etmek için, sizi bir diyaloga davet ediyor ve bu Girişim tarafından önerilen çözümün derhal kabul edilmesinin önemine ve önemine işaret ediyor. "

Kaynak: bnv.org.rs, www.dunyabulteni.net

banner53
Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?