'Sancak'ın özerkliğinden vazgeçilemez'

Sancak Müftüsü Zukorliç, "Sancak'ta bir referandum düzenlenmiş olsa bu bölgede yaşayan Boşnak nüfusun yüzde 80-90'ı özerkliği destekleyecektir." dedi

'Sancak'ın özerkliğinden vazgeçilemez'

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Sırbistan İslam Birliği (IZUS) Başkanı ve Sancak Müftüsü Muamer Zukorliç, ''Sancak bölgesinin özerkliğinin vazgeçilmez bir zorunluluk'' olduğunu söyledi.

Zukorliç, Sırbistan'ın B92 televizyonunda ülkenin önemli gazetecilerinden Yugoslav Çosiç'in sunduğu ''İki Ateş Arasında'' adlı programın konuğu oldu.

Bosna-Hersek'te soykırım işleyenlerin ''Bosna Sırp Cumhuriyeti'' ile ödüllendirildiğini ifade eden Zukorliç, ''Sancak'ta bir referandum düzenlenmiş olsa bu bölgede yaşayan Boşnak nüfusun yüzde 80-90'ı özerkliği destekleyecektir. Sancak bölgesinin özerkliği vazgeçilmez bir zorunluluktur. Biz bu konuyu diyalog yoluyla çözülmesini talep ediyoruz'' dedi.

Kendisinin siyaset yapmadığını ve siyasetin kurbanı olduğunu da ifade eden Zukorliç, ayrıca Bosna-Hersek Reis-ul Uleması Dr. Mustafa Ceriç'in görev süresinin sona ermesiyle birlikte bu göreve kendisinin adaylığı için bir engel olmadığını, ancak bu konuda konuşmanın erken olduğunu söyledi.

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2012, 14:50
banner53
YORUM EKLE

banner39