banner39

Sancak'ta SDA'nın kongresi yapıldı

Alia İzzetbegoviç tarafından kurulan SDA'nın Sancak kolunun genel kongresi yapıldı

Balkanlar 08.04.2012, 15:30 08.04.2012, 15:32
Sancak'ta SDA'nın kongresi yapıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Sırbistan'ın Sancak bölgesindeki Boşnakların partilerinden Demokratik Eylem Partisi'nin (SDA) kongresi yapıldı. Kongrede SDA genel başkanlığına yeniden Sırbistan Devlet Bakanı Süleyman Uglyanin seçildi.

Sancak bölgesinin en büyük kenti Yeni Pazar'daki (Novi Pazar) spor salonunda düzenlenen ve Uglyanin'in tek aday olduğu kongreye, Sırbistan Tarım Bakanı Duşan Petroviç, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz, AK Parti Ankara Milletvekili Seyit Sertçelik, AK Parti Isparta Milletvekili Recep Özel, Türkiye'nin Belgrad Büyükelçisi Ali Rıza Çolak, SDA'nın delegeleri, çeşitli ülkelerin misyon temsilcileri ile Sırbistan'daki çok sayda partinin temsilcisi katıldı.

SDA Başkanı Süleyman Uglyanin, kongrede yaptığı konuşmada, son 4 yıldır Sırbistan hükümetinde partilerinin temsil edildiğini belirterek, partisinin 20 yıllık siyasi hayatında önemli badireler atlattığını söyledi. Partisinin ilk başlarda, barış ve Sancak'taki Boşnakların kimliklerini korumak ve hayatta kalmaları için mücadele verdiğini anlattı. Partisinin ikinci aşamada ise demokratik hakların korunması için mücadele ettiğini belirten Uglyanin, şu anda Sırbistan'ın AB üyelik adaylık statüsünü aldığını ve bu şekilde yeni bir aşamaya girdiklerini kaydetti.

Sırbistan'ın AB'ye entegrasyonuna partisinin önemli katkıları bulunduğunu söyleyen Uglyanin, 10 Nisan'da Sancak'ın Brüksel'de ofisini açacaklarını da bildirdi.

Uglyanin, ayrıca Sırbistan ve Türkiye arasındaki iyi ilişkilerde Sancak'taki Boşnakların köprü vazifesi gördüğüne işaret etti.
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz da Türkiye ve Türk milleti adına salonda bulunduklarını ifade ederek, SDA'nın Sırbistan demokrasinin gelişimine katkıda bulunmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Sırbistan'ı Balkanlar'ın "kilit ülkesi" olarak gördüklerine işaret eden Kapusuz, bölgedeki siyasi ve ekonomik istikrarın kurulmasında Sırbistan'ın rolüne önem verildiğini söyledi.

Sırbistan'ı bölgede barışın ve istikrarın korunmasına yönelik sergilediği yapıcı yaklaşımdan dolayı takdir ettiklerini belirten Kapusuz, Sırbistan'ın AB üyeliğini Türkiye olarak desteklediklerini ve 6 Mayıs'ta ülkede yapılacak seçimlerden de Sırbistan'ın güçlenerek çıkacağına inandıklarını kaydetti.

Toplumsal, siyasi ve dini bölünmelerin sona ermesiyle Sancak bölgesinin daha güçlü olacağını vurgulayan Kapusuz, "Müslüman Boşnakların yaşadığı Sancak Bölgesi iki ülke arasında köprüdür. Bu nedenle bu bölgenin refahına ve istikrarına büyük önem veriyoruz. Başarlı olmak, büyük olmak, birlik ve beraberlik içerisinde olmalıyız" dedi.

Kongreye katılan Boris Tadiç'in genel başkanlığını yaptığı Demokratik Parti'nin (DS) Genel Başkanı Yardımcısı ve Tarım Bakanı Duşan Petroviç de Tadiç'in selamlarını iletti, DS ve SDA'nın aynı hedefe sahip olduğunu söyledi.

Sancak'taki SDA, Bosna-Hersek'in ilk Cumhurbaşkanı merhum Aliya İzzetbegoviç tarafından eski Yugoslavya'da kurulan Demokrat Eylem Partisi'nin (SDA) bir kolu olarak 1990 yılında Yeni Pazar'da kurulmuştu.

banner53
Yorumlar (0)
10
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?