banner39

Saraybosna'da aşırı yağışlar sele sebep oldu

Saraybosna'da aşırı yağışlar lıca, Gladno polye ve Vlakovo semtlerinde sele neden oldu

Balkanlar 14.05.2014, 11:05 14.05.2014, 11:05
Saraybosna'da aşırı yağışlar sele sebep oldu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da iki gündür devam eden şiddetli yağışlar, sel ve taşkına sebep oldu.

Saraybosna'nın Ilıca semti yakınlarındaki nehirlerin su seviyesi, aşırı yağış yüzünden yükseldi. Bu nedenle meydana gelen taşkın, semt yakınlarındaki tarım arazilerini su altında bırakırken bazı yerleşim bölgelerinde ise evlere kadar ulaştı.

Saraybosna Kantonu Sivil Koruma Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada, şehrin ortasından geçen Milyatska Nehri'nin su seviyesinin köprülere kadar çıktığı, en kritik durumun Ilıca, Gladno polye ve Vlakovo semtlerinde olduğu belirtildi.

Açıklamada, "En kritik durumun yaşandığı Ilıca semtinde taşkınların ardından bir ev sular altında kaldı. Buradaki üç kişi tahliye edildi. Tüm sivil koruma, itfaiye, kanton ve belediye ekipleri vatandaşlara yardım etmek için hazır durumda " ifadelerine yer verildi.

Zuyevina ve Jelyeznitsa nehirlerinin, Bosna nehriyle birleştiği Sastavtsi semtinde durum ciddiyetini korurken, bölgenin sel tehlikesi altında olduğu belirtildi.

Sava Nehri Bölgesi Su İşletme Merkezi Müdürü Enes Alagiç ise Bosna Hersek'in kuzeyinde bulunan Sava Nehri'nin yağışlardan fazla etkilenmediğini, fakat Jelyeznitsa ve Bosna nehirlerinin taşma ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi. 

Başkent Saraybosna'daki nehir ve yer altı sularının seviyesinin arttığını vurgulayan Alagiç, ülkenin diğer şehirlerindeki su seviyesinin de sürekli yükseldiğini sözlerine ekledi.

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?