banner39

Saraybosna'da belediye başkanı krizi aşıldı

Saraybosna'da, büyükşehir belediye meclisinin dördüncü oturumunda, Sosyal Demokrat Birliği'nin adayı İvo Komşiç, kentin yeni büyükşehir belediye başkanı seçildi.

Balkanlar 27.03.2013, 21:35 28.03.2013, 07:31
Saraybosna'da belediye başkanı krizi aşıldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'nın yeni büyükşehir belediye başkanı, büyükşehir belediye meclisinin dördüncü oturumunda seçilmek için yeterli oyun alan Sosyal Demokrat Birliği'nin (SDU) Hırvat adayı İvo Komşiç oldu.

Saraybosna'nın mevcut Büyükşehir Belediye Başkanı Aliya Behmen'in 4 yıllık görev süresini tamamlamasının ardından yeni başkanın seçilmesi için süreç 12 Mart'ta başlamış, ancak bugüne kadar yapılan üç oylamada hiçbir aday seçilmek için gerekli olan en az 15 meclis üyesinin oyunu alamamıştı.

Büyükşehir belediye meclisinde bugün yapılan oylamada, Sosyal Demokrat Birliği (SDU) tarafından belirlenen yeni aday İvo Komşiç (65), 15 meclis üyesinin desteğini alırken, 7 üye karşı, 5 üye de çekimser oy kullandı. Böylece Komşiç, dördüncü oturumda Saraybosna'nın yeni büyükşehir belediye başkanı unvanını kazandı.

Saraybosna Büyükşehir Belediye Başkanlığı için daha önce Sosyal Demokrat Partisi (SDP) İgor Kamoçayi, Sosyal Demokrat Birliği (SDU) Styepan Klyuiç ve Naşa Partisi (Bizim Partimiz) de Bosna-Hersek Yahudileri Birliği Başkanı Yakob Finci'yi aday göstermişti.

Saraybosna Büyükşehir Belediye Meclisi'nin 12 Mart'taki ilk oturumunda yapılan oylamada Naşa Partisi'nin adayı Yakob Finci yeterli oy alamamış, başkanlık yarışında SDP ve SDU'nun adayları kalmıştı. 29 üyesi bulunan büyükşehir belediye meclisinde iki aday için yapılan oylamada ise her iki adaya da 12'şer oy çıkmış, diğer 5 üye ise çekimser kalmıştı.

İkinci oturumun ertelenmesinin ardından gerçekleştirilen üçüncü oturumda, Kamoçayi'ye 12, diğer aday Klyuiç'e ise 10 meclis üyesi destek vermişi. Bazı meclis üyelerinin oy kullanmadığı oturumda adaylardan hiçbiri, büyükşehir belediye başkanı seçilmek için gerekli en az 15 oyu alamamıştı. Bunun üzerine, partilerin yeni aday göstermesi, oylamanın da bugün yapılması kararlaştırılmıştı. SDP İgor Kamoçayi ile devam ederken, SDU ise meclis üyelerinin 15 oyunu alabilen İvo Komşiç'in aday göstermişti.

Saraybosna Büyükşehir Başkanlığı'na seçilen Hırvat asıllı siyasetçi İvo Komşiç, 1948 yılında ülkenin merkezinde bulunan Kiselyak kentinde doğdu.

Sosyal Demokrat Birliği'nin Genel Başkan Yardımcılığı görevini bir süredir yürüten Komşiç, savaş sırasında da Bosna-Hersek Cumhurbaşkanlığı'nın üyesiydi.
    
   

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?