banner39

Selanik'te İslam

Selanik'te müze olarak kullanılan caminin Müslümanlara namaz için bir günlüğüne tahsis edilmesi Yunan medyasında da geniş yankı buldu

Balkanlar 09.04.2013, 11:41 09.04.2013, 11:41
Selanik'te İslam

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Selanik'teki Yeni cami'nin Müslümanlara bir vakit namazı için tahsis edilmesi ve camide 90 yıl aradan sonra namaz kılınması, Türkiye'de olduğu gibi Yunanistan'da da geniş yankı buldu. Yunan medyasında konuyla ilgili çok sayıda haber yapıldı ve köşe yazısı yer aldı. Ramazan Bayramı'nda bayram namazı için yine Selanik'teki bir Osmanlı eseri olan ve bugün müze olan Alaca İmaret Camii'nin tahsis edileceği konuşuluyor.

Öte yandan Müslümanlar için yakın zamanda bir mezar yeri de tahsis edilecek ve Müslümanlar, cenazelerini İslami usullere göre defnedebilecek.

Stavros Tzimas isimli Yunan yazar, Kathimerini Gazetesi'nde bu gelişmeleri, Selanik'in geleceği çerçevesinde ve ekonomik açıdan değerlendiren bir yazı kaleme aldı. Azınlıkça Online ekibinin Türkçe'ye çevirdiği makaleyi önemine binaen alıntılıyoruz.

SELANİK VE İSLAM

Gözleri Türkiye'nin turizm piyasasına çevrili olan Selanik Belediyesi yönetimi şehrin en önemli Osmanlı eserlerinden olan Yeni Camii'nin kapılarını 88 yıl aradan sonra ilk kez namaz kılınması için açarken, Müslüman mezarlığı için yapılan çalışmalar da iyi yolda ilerliyor. Ancak asıl gündem yaratacak ve Türkiye'den çok sayıda ziyaretçi getirecek olan gelişme Nisan ayı sonlarında veya Mayıs ayı ortalarında yapılacak olan restore edilmiş Mustafa Kemal müzesinin açılışı olacak. Müzenin açılışını bizzat Tayyip Erdoğan'ın yapacağı söylentileri dolaşıyor.

Sayın Yannis Butaris, Türk egemenliği boyunca ve son Osmanlıların şehirden ayrıldığı 1925 yılına kadar cami olarak işleyen ve şimdilerde müze olarak kullanılan tarihi mabette Gümülcine Medresesi öğrencilerinin namaz kılmasına izin verdi.

Gümülcine Medresesi ilk önce ibadet için Selanik Belediyesi'ne başvuruda bulunurken, bu konuda hükümeti bilgilendiren Selanik Belediye Başkanı Butaris, hükümetin Yeni Camii'nin belediyeye ait olmasından dolayı başvuruya karşı çıkmamasıyla bu talebi yerine getirdi.

Elde edinilen bilgilere göre, bu olayın devamı gelecek. Butaris bir başka Osmanlı Camisi olan – ve yine şimdilerde müze olarak kullanılan – Alaca İmaret Camii'ni 8 Ağustos'ta, yani Ramazan Bayram namazı için ibadete açma niyetinde.

Yeni Camii'de olduğu gibi, Alaca İmaret Camii de devamlı şekilde cami olarak işlemeyecek. Fakat Selanik Belediye Başkanı "bu camileri arada bir ibadet için tahsis etmeye karşı değilim" diyor.

Eski Osmanlı eserlerini, duruma göre, ara sıra Selanik'te yaşayan – yaklaşık 5 bin kadar – veya şehri ziyaret eden Müslümanların ibadet ihtiyaçlarını gidermeleri için tahsis edilmesine ekümenik Patrik Bartholomeos'un da rıza gösterdiği belirtiliyor.

Ortodoks Kilisesi Patriği'nin muhataplarına "Türkler bize Sümela Manastırı'nı ve tahrip olmuş olsa bile başka Hristiyan kiliselerini ayin için verirken, bizim onlara bir şey vermememiz olmaz" dediği söyleniyor.

İşin dinî boyutu ve mütekabiliyet mantığı dışında, Butaris'in girişimleri yine kendisinin "Selanik'in ağır bir tarihsel "çeyize" sahip olduğu ve bu çeyizi turistik ürün olarak, özellikle de şehirle asırlar öncesine dayanan bağları olan Türkler ve Yahudiler gibi halkalara satmak gerektiği" tezinden kaynaklanıyor. Şehrin turistik kuruluşlarının yanısıra Türkiye'den Selanik'e turist akımını arttırmak amacıyla faaliyetlerde bulunan Eyalet Başkanı Apostolos Tzitzikostas da bu girişimlere destek veriyor:

"Komşularımıza şehrimizde memnuniyetle kabul gördüklerini yansıtan bir görüntü sunmalıyız. Korkacak hiçbir şeyimiz yok. Bu konuda gerek malî açıdan gerekse de iki ülke ilişkileri açısından sadece fayda ve kazanç elde edebiliriz".

Selanik'in batısına Müslüman mezarlığı inşası talebi de bu çerçeve ve mantıkla yerine getirilmeye çalışılıyor.

Mezarlık için Nea Efkarpia bölgesinde Hristiyan Mezarlığı yanında bir alan bulundu ve dernek başkanı Osman İsmailoğlu'na göre konu kısa sürede nihai çözüme kavuşturulacak.

Kemal'in (Mustafa Kemal kastediliyor) müzesine gelince, restorasyon çalışmaları sona ermek üzere ve müzenin çalışması komşularımızın büyük ilgisini çekmesi bekleniyor.

Yerel Türk Başkonsolosluğu'ndan bir kurmay da Kathimerini'ye yaptığı açıklamada "Türkiye'den yıllık gelecek ziyaretçi sayısının 100 bini geçeceğini hesaplıyoruz" diyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?