banner39

Selanik'te 'sınır güvenliği' görüşmeleri başladı

Balkanlar'daki dört ülkeyi yakından ilgilendiren mülteci göçü ile ilgili bakanlar bugün Selanik'te biraraya geldi

Balkanlar 21.04.2016, 10:55 21.04.2016, 10:55
Selanik'te 'sınır güvenliği' görüşmeleri başladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yunanistan, Bulgaristan, Arnavutluk ve Makedonya Dışişleri Bakanları sığınmacı-göçmen sorununu görüşmek üzere bugün Selanik’te buluşuyor.

Makedonya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Nikola Poposki, göç krizi konusunda sınır ötesi işbirliği için bugün ve yarın düzenlenen bakanlar toplantısına katılmak üzere Yunanistan'ın Selanik Şehrine gitti.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kodzias'ın girişimile gerçekleşen bakanlar toplantısına Bulgaristan Dışişleri Bakanı Daniel Mitov ile Arnavutluk Dışişleri Bakanı Ditmir Buşati'nin de katılması bekleniyor. Aynı zamanda bu dört ülkenin Dışişleri Bakanlığı temsilcileri de bu toplantıda yer alacak.

Toplantıya ayrıca Avrupa Komisyonu, Avrupa Birliği Konseyi ve Hollanda Dışişleri Bakanlığı temsilcilerinin de katılması bekleniyor.

Alınan bilgiye göre toplanın ilk ayağında sınır yönetimi ile yasadışı göçmen kaçakçılığı ve terör ağı ile mücadele olacak.

21-22 Nisan arasında Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias’ın daveti üzerine gerçekleşecek olan görüşmelerde 4 ülkeyi ilgilendiren sığınmacı-göçmen krizinin doğurduğu problemlere çözüm bulunmasını kolaylaştıracak diyaloğun başlatılması hedefleniyor.

Yarın İçişleri Bakanları görüşecek. Sonra da her iki grup bir araya gelip konuya beraber odaklanacaklar. Görüşmelerin sonunda ortak basın toplantısı düzenlenecek.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?