banner15

Sığınmacıların Slovenya yürüyüşü sürüyor | FOTO

Ülkelerindeki iç savaştan kaçan binlerce sığınmacı Avrupa'ya ulaşmak için çıktıkları yolda dondurucu soğuk ve yağışlı havaya rağmen Slovenya'dan Avusturya'ya doğru yürümeye devam ediyor

Sığınmacıların Slovenya yürüyüşü sürüyor | FOTO

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Binlerce göçmen bugün Slovenya'ya yürüdü.

Yağmur ve soğuk rüzgara rağmen sığınmacıların yürüyüşü bugün de devam etti. Slovenya Başbakanı Miro Cerar acil görüşmeler için Brüksel'deki liderlerine dramatik bir çağrıda bulundu. Cerar, "Bugün elimizden geleni yapmaz, bugün bir çözüm bulamazsak, o zaman bu Avrupa Birliği'nin sonudur. Somut bir çözüm bulunamazsa, ben yakın zamanda Avrupa'nın parçalanmaya başlayacağına inanıyorum." dedi.

Slovenya İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, son dokuz günde ülkeye Hırvatistan üzerinden 64 bin 215 sığınmacının giriş yaptığı açıklandı. Ülke genelindeki kamplarda ise 9 bin 362 sığınmacının ağırlandığı kaydedildi. 43 bin 15 sığınmacının da Slovenya'nın Avusturya ile sınır kapısı Sentilj'den Batı Avrupa ülkelerine ilerlediği ifade edildi.

Suriye, Irak ve Afganistan başta olmak üzere çatışma bölgelerinden kaçan sığınmacılar, deniz yoluyla Yunanistan'a girmelerinin ardından Makedonya-Sırbistan-Hırvatistan rotasını kullanarak ulaştıkları Slovenya üzerinden Avusturya'ya geçmeye çalışıyor.

 

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2015, 18:14
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35