Sığınmacıların yeni rotası Hırvatistan

Macaristan'ın, Sırbistan sınırını kapatması ve sınıra yakın iki bölgede olağanüstü hal ilan etmesinin ardından sığınmacılar Hırvatistan'a yönelmeye başladı

Balkanlar 16.09.2015, 10:59 16.09.2015, 17:50
Sığınmacıların yeni rotası Hırvatistan

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Macaristan'ın, Sırbistan sınırını kapatması ve sınıra yakın Bacs-Kiskun ve Csongrad bölgelerinde olağanüstü hal ilan etmesinin ardından sığınmacılar Hırvatistan'a yönelmeye başladı.

Makedonya üzerinden Sırbistan'a girdikten sonra Preşevo'dan dün geceden itibaren kalkmaya başlayan otobüs ve taksilerle Hırvatistan sınırındaki Şid şehrine giden sığınmacılar, yasadışı yollarla Hırvatistan'a girmeye çalışıyor.

Daha önce Yunanistan-Makedonya-Sırbistan-Macaristan koridorunu kullanan sığınmacıların, Macaristan'ın aldığı önlemler karşısında yeni rotasının Yunanistan-Makedonya-Sırbistan-Hırvatistan-Slovenya ya da Yunanistan-Makedonya-Sırbistan-Hırvatistan-Macaristan olması bekleniyor.

Macaristan hükümetinin sığınmacılara karşı aldığı katı önlemler kapsamında önce sığınmacıların Sırbistan üzerinden ülkeye girdiği Röszke-Horgos tren yolunu, ardından sınırı kapatmasının ardından Macaristan rotasından vazgeçen sığınmacılar, çareyi Hırvatistan'da buldu.

Gerek Macaristan hükümetinin sınırı yasadışı yollardan geçenleri cezalandıracağını açıklaması gerekse Sırbistan makamlarının Macaristan'dan geri çevrilecek sığınmacıları kabul etmeyeceğine dair açıklamaları sığınmacıları yeni rota arayışına sürükledi.

Hırvatistan-Sırbistan sınırında sekizi kara, ikisi demir yolu olmak üzere 10 sınır geçiş noktası bulunuyor.

Öte yandan, sınır kapalı olmasına rağmen yüzlerce sığınmacı Macaristan-Sırbistan sınırındaki Horgos'ta beklemeye devam ediyor. Sınır kapatma kararına tepki göstermek amacıyla oturma eylemi yapan sığınmacıların bazıları ise açlık grevi başlattıklarını açıklamıştı.

HIRVATİSTAN'A GİDİYORLAR

Bu arada, dün geceden itibaren otobüs ve taksilerle Preşevo'dan Şid'e giden sığınmacıların, yasadığı yollardan Hırvatistan'a girmeye başladıkları öğrenildi. Sığınmacılar, lokal yollardan ve tarlalardan geçerek Hırvatistan'a giriyor. İlk sığınmacı grubu, saat 05.00 civarında Hırvatistan'a girdi.

Öte yandan, sığınmacıları taşıyan bir otobüs de polis eşliğinde Hırvatistan sınırına ulaşırken, otobüsten inen çoğu Afganistanlı olan sığınmacılar yürüyerek sınırı geçti.

Afgan sığınmacılardan Kay Sanga,  yaptığı açıklamada, eşi ve üç çocuğu ile yolculuk ettiğini belirterek, Almanya'ya ulaşmak için iki yıldır yollarda olduğunu anlattı.

Üç gündür Sırbistan'da olduğunu kaydeden Sanga, "Taliban, tüm ailemi öldürmekle tehdit etti. Ben de her şeyimi geride bırakıp Almanya'ya gitmeye karar verdim" dedi.

Hırvatistan'dan Macaristan'a girmeye çalışacağını dile getiren Sanga, "Tekneyle Yunanistan'a geçmeden önce 2 bin avro param vardı. Hepsini kaybettim. Parasız kaldım. Şimdi yola yaya devam ediyoruz. Bu yolun nereye gittiğini bilmiyorum ama herkes bu yoldan gidiyor, ben de onları takip ediyorum" ifadesini kullandı.

Sırbistan-Hırvatistan sınırına 20 metre uzaklıkta olan eski bir çocuk hastanesi de Sığınmacılar ve Mülteciler Komiserliği tarafından sığınma merkezi olarak tahsis edildi.

Merkezin idarecisi Radomir Miloşeviç, söz konusu merkezin 200 kişi kapasiteli olduğunu ve özellikle aileler için tahsis edileceğini, öte yandan sığınmacılar için çadırları da hazırladıklarını kaydetti.

MAKEDONYA SAKİN

Bu arada, Balkan koridorunun başlangıç noktası konumundaki Makedonya'nın Gevgeli kasabasında ise durum sakin. Az sayıda sığınmacının bulunduğu Gevgeli'de gün içinde yeni bir sığınmacı akınının yaşanması bekleniyor.

Makedonya İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, 14-15 Eylül'de ülkeye bin 870 sığınmacının giriş kaydı yaptırdığı duyurulurken, bölgede görev yapan "Legis" isimli sivil toplum kuruluşu yetkilileri dün ülkeye 6 binden fazla sığınmacı girdiğini bildirdi.

Makedonya-Sırbistan sınırındaki Tabanovtse'de ise Sırbistan'a girmek için bekleyen 100'e yakın sığınmacının bulunduğu öğrenildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?