banner39

banner35

Silistre'de Türk ve Müslüman isimlerinin geri iadesinin 30. yıldönümü kutlandı

Silistre’de Türk ve Müslüman isimlerin geri iadesinin 30. yıldönümü dolayısıyla program düzenlendi

Balkanlar 03.12.2019, 12:09
Silistre'de Türk ve Müslüman isimlerinin geri iadesinin 30. yıldönümü kutlandı

Bulgaristan'ın Tuna nehri kıyısındaki şehri Silistre'dee Bölge Müftülüğü, Bulgaristan'da demokrasiye geçisin ve Türk ve Müslüman isimlerinin geri iadesinin 30. yıldönümü dolayısıyla düzenlenen programa ev sahipliği yaptı. Etkinlik, 26 Kasım 2019 Salı günü Tuna Nehri kıyısında kurulu Silistre şehrindeki Danube Oteli salonunda gerçekleşti.

Kırcali haberden L. Çauşeva'nın haberine göre, programa konuk olarak katılan Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü İslam Şura Başkanı Vedat Ahmet ve Sofya Yüksek İslam Enstitüsü eski rektörü ve Bulgaristan’da önde gelen Türk aydınlarından Dr. İsmail Cambazov, aynı zamanda programda konuşmacı olarak yer aldılar. Dr. Cambazov, yaklaşık 70 kişinin katıldığı programda kendisinin de maruz kaldığı asimilasyon süreci ve demokrasiye geçiş sürecine ilişkin bazı noktalara değindiği çok ilginç bir konferans verdi.

Türk ve Müslüman isimlerin geri iadesinin 30. yıldönümü dolayısıyla düzenlenen program kültürel performanslar da içerdi. Bulgarlaştırma süreci sırasında yaşananları anlatan şiirlerin yer aldığı dinleti ve geleneksel saz gösterisi sunuldu.

Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?