Sırbistan Başbakanı Daçiç, Karadağ'da

Sırbistan Başbakanı Daçiç, Karadağ Başbakanı Cukanoviç ve Meclis Başkanı Krivokapiç ile görüştü.

Sırbistan Başbakanı Daçiç, Karadağ'da

Sırbistan Başbakanı İvitsa Daçiç, Karadağ'ın başkenti Podgoritsa'daki resmi temasları çerçevesinde, Başbakan Milo Cukanoviç ile bir araya geldi.

Daçiç, Başbakanlık'taki görüşmenin ardından Cukanoviç'le birlikte düzenlediği basın toplantısında, iki ülke arasındaki ilişkilerin dürüst ve dostane ilişkiler olacağını belirterek, iki hükümetin de karşılıklı ekonomik işbirliğini geliştirmek ve Avrupa Birliği'ne (AB) entegrasyon sürecinde birbirine destek olmak için çalışacağını ifade etti.

Sırbistan devletinin Karadağ'da yaşayan Sırplar'ın ve Sırbistan'da yaşayan Karadağlılar'ın haklarına her zaman önem verdiğini vurgulayarak, Cukanoviç ile yaptıkları görüşmede, iki ülke arasındaki çifte vatandaşlık konusuna da değindiklerini kaydetti. Daçiç, ancak, gelinen noktada Podgoritsa ve Belgrad yönetiminin bu hususta son derece farklı görüşlere sahip olduklarını dile getirdi.

Sırbistan Başbakanı Daçiç, AB'nin bir sonraki üyesinin Karadağ ve Sırbistan olacağına inandığını da sözlerine ekledi.

Karadağ Başbakanı Milo Cukanoviç de iki ülke arasındaki sorunların her geçen gün azaldığını, işbirliğinin ise her geçen gün arttığını belirtti.

Sırbistan ve Karadağı arasında, güvenlik alanındaki işbirliğinin en üst seviyeye çıktığına işaret eden Cukanoviç, şimdi sıranın ekonomik ve ulaşım alanlarında işbirliğini arttırmaya geldiğini söyledi.

Cukanoviç yıl sonuna kadar Belgrad'ı ziyaret ederek, burada resmi temaslarda bulunacağını da belirtti.

Bu arada, Cukanoviç'in bu ziyaretinin gerçekleşmesi halinde, ülkenin bağımsızlığının ardından Karadağ'dan Sırbistan'a Babşakan düzeyine ilk resmi ziyaret olacak.

Sırbistan Başbakanı Daçiç, Karadağ'daki temasları kapsamında, Meclis Başkanı Ranko Krivokapiç ile de görüştü. Meclis binasındaki görüşme, basına kapalı olarak gerçekleşti.

Daçiç'in, Karadağ Cumhurbaşkanı Filip Vuyanoviç tarafından da kabul edilmesi bekleniyor.

Kaynak: AA

 

 

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2013, 21:10
banner53
YORUM EKLE

banner39