banner39

Sırbistan Başbakanı Srebrenitsa'da

Sırbistan Başbakanı Vucic Bosna Hersek ziyaretinde, Srebrenitsa'daki soykırımda katledilen kurbanların defnedildiği Potocari Anıt Mezarlığı'nı ziyaret ettikten sonra Bosna'nın ekonomik kalkınması için 5.4 milyon dolar bağış yapacağını açıkladı

Balkanlar 11.11.2015, 21:19 12.11.2015, 10:17
Sırbistan Başbakanı Srebrenitsa'da

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vucic, 1995 yılındaki Srebrenitsa Soykırımı'nda katledilen kurbanların defnedildiği Potocari Anıt Mezarlığı'nı ziyaret ederek, soykırım anıtına çelenk bıraktı.

Srebrenitsa şehrinde düzenlenen "Gelişim olanakları ve bakış açıları" konulu yatırım konferansına katılmak üzere sabah şehre gelen Sırp Başbakan, konferans öncesinde soykırımda katledilen Boşnak sivillerin defnedildiği mezarlığı ziyaret etti. Vucic konfreansta yaptığı konuşmada Srebrenitsa'nın ekonomik kalkınmasını teşvik etmek için 5.4 milyon dolar bağış yapacaklarını söyledi.  

Başbakan Vucic bu bağışın uzlaşma jesti olduğunu söyleyerek " Sırbistan geleceğe bakıyor.  Hepimiz için daha iyi bir yaşam ve barış içinde bir yüzyıl geçirmek istiyoruz. Boşnaklarla mümkün olan en iyi ilişkileri istiyoruz. Bu. paylaşacağımız bir geleceğe bizim küçük bir katkımızdır" dedi.

Sırp liderin iyi niyet jesti olarak sunduğu bağış, Bosna'da kuşku ile karşılandı.

Vucic, soykırımın yıl dönümü olan 11 Temmuz'da Srebrenitsa'ya yaptığı "tarihi" ziyaret sırasında, mezarlığa girdiği esnada bazı vatandaşların saldırısına uğramış, atılan bazı cisimler nedeniyle gözlükleri kırılmıştı. Saldırının ardından Vucic, mezarlığı terk etmek zorunda kalmıştı.

Bu arada, Srebrenitsa'daki ekonomik hayatı canlandırmayı ve şehre yatırımlar çekmeyi hedefleyen konferansa ayrıca Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi'nin Boşnak üyesi Bakir İzetbegovic, Bosna Hersek Başbakanı Denis Zvizdic, RS Başkan Yardımcısı Ramiz Salkic, Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçisi Cihad Erginay ile AB ve AGİT yetkilileri de katılacak.

SREBRENİTSA

Bosna'daki savaş sırasında, BM'nin "güvenli bölge" ilan ettiği Srebrenitsa, 11 Temmuz 1995'te Lahey'de yargılanması hala süren Sırp komutan Ratko Miladic'e bağlı askeri birliklerce işgal edildi.

İşgalin ardından BM bünyesindeki Hollandalı askerlere sığınan sivil Boşnaklar, Sırplar'a teslim edildi. Kadın ve çocukların Boşnak askerlerin kontrolündeki bölgeye ulaşmasına izin veren Sırplar, 8 binden fazla Boşnak erkeği ormanlık alanlarda, fabrikalarda ve depolarda katletti.

Katledilen Boşnakların bedenleri toplu mezarlara gömüldü. Savaşın ardından kayıpları bulmak için başlatılan çalışmalarda, toplu mezarlarda cesetlerine ulaşılan kurbanlar, kimlik tespitinin ardından her yıl 11 Temmuz'da Potocari Anıt Mezarlığı'nda düzenlenen törenle toprağa veriliyor.

banner53
Yorumlar (0)
34
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?