banner39

Sırbistan Cumhurbaşkanı Saraybosna'da

Sırbistan Cumhurbaşkanı Boris Tadiç, Bosna Hersek'e ilk resmi ziyaretini yaptı.

Balkanlar 06.07.2011, 13:00 06.07.2011, 13:09
Sırbistan Cumhurbaşkanı Saraybosna'da

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Sırbistan Cumhurbaşkanı Boris Tadiç, Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'ya ilk resmi ziyaretini gerçekleştirdi. 

Tadiç, Saraybosna Uluslararası Havalimanı'nda Dışişleri Bakanı Sven Alkalay tarafından karşılandı. Cumhurbaşkanlığı Rezidansı'nda askeri törenle karşılanan Tadiç, Bosna-Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı ve Sırp Üyesi Neboyşa Radmanoviç, Boşnak Üye Bakir İzzetbegoviç ve Hırvat Üye Jelko Komşiç'le bir araya geldi. 

Bosna Hersek Parlamentosu'nu oluşturan Milletler Meclisi ile Temsilciler Meclisi başkanları ile Bakanlar Kurulu Başkanı Nikola Şpiriç'le bugün bir araya gelecek olan Tadiç'e ayrıca, Bosna-Hersek Avrupa Hareketi sivil toplum örgütü tarafından, ''bölgesel barış ve istikrara sağladığı katkıdan'' dolayı madalya verilecek. 

Tadiç, geçen yıl bölgesel sivil toplum örgütlerini bir araya getiren İgman İnisiyatifi'nin Saraybosnadaki toplantısı ile Srebrenitsa soykırımın 15. yıldönümü törenlerine katılmıştı, ancak bu ziyaretler resmi ziyaret statüsünde değildi. Srebrenitsa soykırımının 11 Temmuzda düzenlenecek 16. yıldönümü törenleri öncesi Tadiç'in Saraybosna'ya resmi ziyaretine, Bosna-Hersek tarafı büyük önem veriyor. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?