banner39

Sırbistan Cumhurbaşkanının Bosna ziyareti iptal

Bosnalı komutan Naser Oriç'in Sırbistan'ın talebi ile İsviçre'de gözaltına alınması üzerine Bosnalı yetkililer Sırbistan Cumhurbaşkanının planlanan ziyaretini askıya almayı uygun gördü

Balkanlar 16.06.2015, 09:51 16.06.2015, 09:51
Sırbistan Cumhurbaşkanının Bosna ziyareti iptal

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Sırbistan Cumhurbaşkanı Tomislav Nikoliç'in bugün yapılması planlanan Bosna- Hersek gezisi iptal oldu.

Bosna-Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Üyesi Bakir İzzetbegoviç, geçen hafta Sırbistan'ın talebi üzerine Srebrenitsa'yı savunan komutan Naser Oriç'in gözaltına alınmasından dolayı Cumhurbaşkan Nikoliç'in Bosna'ya şu anda gelmemesi gerektiğini söyledi.

İzzetbegoviç, Sırbistan Cumhurbaşkanı'na gönderdiği mektupta, “Bosna-Hersek ile Sırbistan Savcılıkları arasında savaş suçlularının tutuklanma protokolü imzalandı. Bu anlaşma suçlu ve sanık olan insanların kendi devleti tarafından gözaltına alınacağını garanti ediyor. Komutan Oriç Bey'in ikamet adresi Bosna-Hersek ve kendisi Bosna'lı otoriteleri ulaşabilir halinde, iyi komşuluk ilişkileri adına Sırbistan Cumhuriyeri onun tutuklanması talep etmeyecekti ve İsviçreli otoritelerinden onun iade edilmesi istemeyecekti. Buna rağmen, İsviçre'li otoritelerinden aldığımız bilgilere göre Sırbistan Cumhuriyeti, Komutan Oriç'in gözaltına alınması için emir verdi. Sırbistan'ın böyle bir hareketi iyi komşuluk ilkesine aykırıdır. O nedenle Sırbistan Cumhuriyeti'nin Bosna ziyaretini çok uygun görmüyorum.” diye yazdı. 

Sırbistan Cumhurbaşkanlık Kabinesi mektuba cevaben şu açıklamayı yaptı: “Sırbistan çevresinde bulunan devletleri ile iyi ilişkileri inşa etmeye çalışıyor. Aynı zamanda Dayton Barış Antlaşması bünyesinde Bosna-Hersek ile kaliteli ilişkilerin devam ettirilmesinde büyük çabalar harcandı. Bölgenin lideri olarak, Sırbistan barış ve istikrarın büyük bir etken rol oynuyor. Yarınki Saraybosna ziyareti ve Bosnalı cumhurbaşkanlık üyeleri ile buluşma bunun kanıtı olacaktı. Bosna-Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Üyesi Bakir İzzetbegoviç'in Cumhurbaşkan Nikoliç'in 'ziyaretini erteleme talebi' de Sırbistan'la iyi ilişkileri bozmayacak" dendi.

Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?