banner39

banner35

Sırbistan'da 5 Milyonun 1'i muhalefet protestoları devam ediyor

İstifasını isteyen muhaliflerle alay edip, “5 milyonunuz dışarı çıksa bile” taleplerini yerine getirmeyeceğini söyleyen Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic karşıtı protestolar tüm hızıyla devam ediyor

Balkanlar 18.08.2019, 17:50
Sırbistan'da 5 Milyonun 1'i muhalefet protestoları devam ediyor

Sırbistan'da 17 ağustos tarihinde hükümet karşıtı miting için, yüzlerce protestocu adil seçim talebiyle cumhurbaşkanlığı makamına doğru yürüyüş yapmak üzere toplandı. Mitingler ülke genelinde birçok şehirde yapıldı. 

Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuciç, göstericilerin istifasını almaya geldiği geçen haftaki protestodan öne çıkan bir özellik olan binanın çevresinden koruyucu metal çiti çıkardı. Sonra 10 Ağustos'ta talep listesini yerine getirmek için gelen bir grup protestocu korumalar tarafından dövüldü.

Dayak yiyen organizatörlerden biri olan Srdjan Markoviç, cumhurbaşkanını gösteriyi dağıtmak için paralı asker kullanmakla suçladı. 

Cumhurbaşkanı iddiaları reddetti.

Markoviç'in 10 Ağustos'ta saldırıya uğradığı da ortaya çıktı. 

Markoviç, önümüzdeki Nisan ayında yapılacak parlamento seçimlerinin boykot çağrısında bulundu ve iktidarla hiçbir müzakere yapılmayacağını söyledi. 

Hükümet karşıtı mitingler Aralık ayında, sol muhalefet lideri Borko Stefanoviç 'in televizyondaki siyasi tartışmadan önce Sırbistan' ın ortasındaki maskeli saldırganlar tarafından dövülmesinden sonra başladı. 

Vuciç daha sonra gösterilerle alay etti ve “5 milyonunuz dışarı çıksa bile” taleplerini yerine getirmeyeceğini söyledi. 

O zamandan beri hükümet muhalifleri her cumartesi “5 Milyonun 1'i” sloganı altında toplandı.

O zamandan beri iktidardaki Sırp İlerleme Partisi'nin algılanan siyasi suistimallerini ve ülkedeki medya özgürlüğünün eksikliğini kınamak ve Vuciç'in istifasını talep etmek için büyüdü. 

İki hafta önce, 6 Ağustos'ta muhalefet liderleri, meclis üyelerinin tamamı istifa edene kadar bir sonraki parlamento seçimlerinin boykot çağrısını yapacaklarını da açıkladılar.

Kaynak: rferl.org

Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?