banner39

Sırbistan erken seçime gidiyor

Sırp Başbakan Vucic, rerken seçime gidilmesine karar verdiğini açıkladı ancak seçim tarihi vermedi

Balkanlar 17.01.2016, 15:18 17.01.2016, 15:18
Sırbistan erken seçime gidiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Sırp İlerleme Partisi (SNS) Genel Başkanı ve Başbakan Aleksandar Vucic,reformların engelleyen toplumsal çatışmaları çözmek için erken seçime gidilmesine karar verdiğini açıkladı.

Partisinin Belgrad'daki genel merkezinde düzenlenen genel kurulda konuşanVucic, son dönemde ülke kamuoyunda sıkça gündeme gelen erken genel seçim tartışmalarına açıklık getirdi.

Ülkedeki reformları engelleyen toplumsal çatışmaları çözmek için erken seçime gidilmesine karar verdiğini vurgulayan Vucic, "Bu bir çağrı değildir. Kararım, erken seçime gidilmesi yönündedir" ifadesini kullandı.

Vucic, geçmişe değil geleceğe yön verilmesi gerektiğine inandığını kaydederek, "Sırbistan'ın istikrarı için önümüzdeki dört yıl çok önemli. Halkın da desteğiyle iktidarı kazanmak istiyoruz. Önemli kararlar alabilmek ve AB'ye güçlü girebilmek için iktidar olmaya ihtiyacımız var" şeklinde konuştu.

ERKEN SEÇİM TARİHİYLE İLGİLİ AÇIKLAMA YAPMADI

Yapılacak yeni düzenlemelerle Sırbistan'ın 2020'de Avrupa Birliği (AB) üyeliği için "düzenli ve uygun" ülke haline gelmesini hedeflediklerini belirten Vucic, "Seçim, toplumsal çatışmaları sona erdirecek yarıştan başka bir şey değil. Sırbistan'ın gelişmesi mi yoksa ideolojik hikayelerle geriye gitmesi mi isteniyor? Bunu bilmek istiyoruz" dedi.

Mevcut hükümetin zor şartlarda kurulduğunu anımsatan Vucic, yaklaşık iki yıldır başbakanlığını yaptığı hükümetin hem güçlü devletler için güvenilir bir partner haline geldiğini hem de eski dost ülkelerle ilişkilerini koruyup güçlendirdiğini kaydetti.

Erken seçim tarihiyle ilgili açıklama yapmayan Vucic, bu yıl içinde gerçekleştirilecek yerel seçimle aynı tarihte yapılmasını planladıklarını sözlerine ekledi.

Dört yılda bir genel seçimin yapıldığı Sırbistan'da, son genel seçim 16 Mart 2014'te yapılmış, seçimi Vucic'in genel başkanlığını yaptığı SNS kazanmıştı.

banner53
Yorumlar (0)
17
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?