Sırbistan göçmenler için sığınma merkezi yapacak

Sırbistan Başbakanı Vuçiç: "Kaçak göçmenlere karşı tel örgü de duvar da örmeyeceğiz, Belgrad'da bin ila 3 bin kişi kapasiteli geçici sığınma merkezi inşa edilecek" dedi

Balkanlar 19.08.2015, 14:05 19.08.2015, 14:05
Sırbistan göçmenler için sığınma merkezi yapacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vuçiç, Avrupa ülkelerine ulaşmak isteyen kaçak göçmenlerin "koridor" olarak kullandığı Sırbistan'ın bu kişilere karşı tel örgü ya da duvar örmeyeceğini söyledi.

Vuçiç, Suriye ve Afganistan gibi çatışma bölgelerinden gelen ve yasa dışı yollardan AB ülkelerine ulaşmak isteyen göçmenlerin son günlerde "çadırkent"e dönüştürdüğü otogar yakınındaki parkı ziyaret ederek, buradaki sığınmacılarla görüştü.

Hükümet olarak sığınmacılara yardım edeceklerini belirten Vuçiç, kimi zaman devletten daha önce harekete geçerek bu kimselere yardımlarda bulunan sivil toplum kuruluşlarına ve vatandaşlara teşekkür etti.

Vuçiç, Sırbistan'daki sığınmacıların mecbur kaldıkları için vatanlarını terk ettiklerini, aslında iyi ve çalışkan insanlar olduklarını ifade ederek, bu kişilerin aradıkları mutluluğu bulabilmeleri temennisinde bulundu.

Bir iki ay sonra havanın soğuyacağını ve yağışların başlayacağını hatırlatan Vuçiç, "Belgrad'da bin ila 3 bin kişi kapasiteli geçici sığınma merkezi inşa edilecek. Bu kişilerin daha iyi koşullara sahip olabilmesi için elimizden geleni yapacağız" diye konuştu.

Parktaki tuvalet sayısını artıracaklarını söyleyen Vuçiç, sığınmacıların battaniye, bebek bezi, su, süt gibi ihtiyaçlarını da karşılayacaklarını ifade etti.

Vuçiç, Sırbistan'ın kuzeyindeki Macaristan'ın kaçak göçmenlere karşı duvar ördüğünü anımsatarak, birçok ülkenin soruna sessiz kaldığını ve Macaristan'ın ördüğü duvarı desteklediğini belirtti. "Kaçak göçmenlere karşı tel örgü de duvar da örmeyeceğiz" diyen Vuçiç, Sırbistan'ın göçmenlere "insan gibi davranacağını" ve bu kişileri büyük bir sorun olarak görmediklerini söyledi.

Vuçiç'e ziyaretinde Çalışma ve Sosyla İşler Bakanı Aleksandar Vulin, İçişleri Bakanı Neboyşa Stefanoviç ve Belgrad Büyükşehir Belediye Başkanı Sinişa Mali de eşlik etti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?