banner39

Sırbistan NATO'yu istemiyor

Sırbistan Savunma bakanı ülkesinin ne NATO ne de başka bir askeri birliğe katılmayacağını açıkladı

Balkanlar 01.08.2012, 16:31 01.08.2012, 16:31
Sırbistan NATO'yu istemiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Sırbistan Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Aleksandar Vuçiç, ülkesinin NATO dahil hiçbir uluslararası askeri birliğe üye olmayacağını söyledi.

Sırbistan'ın "Barış İçin Partnerlik Misyonu"nun üyesi kalacağını ifade eden Vuçiç, ülkesinin uluslararası alanda askeri tarafsızlığını koruyarak diğer ülkelerle işbirliği yapacağını, ancak askeri birliklere katılmayacağını belirtti.

Sırbistan Genelkurmay Başkanlığı'nı ziyaret eden Vuçiç, gazetecilere yaptığı açıklamada, Sırbistan'ın uluslararası askeri birliklere katılmamasına ilişkin ABD ve Rusya'nın askeri yetkililer ile de görüştüklerini ifade etti.

Hükümet olarak bu konudaki politikalarının net olduğunu belirten Vuçiç, "Birçok ülkeyle istihbarat anlamında başarılı işbirliklerimiz var. Dünyanın tüm ülkeleriyle işbriliği kuracağız ama uluslararası askeri birliklere girmeyeceğiz. Bizim yolumuz budur" diye konuştu.

NATO, eski Yugoslavya'da işlenen savaş suçları için Lahey'deki mahkemece yargılandığı sırada bulunduğu tutuk evinin hücresinde ölen Sırbistan'ın eski Devlet Başkanı Slobodan Miloşeviç döneminde 1996 - 1999 yılları sırasında, Yugoslavya Ordusu'na (JNA) ait birlikler ve Sırp milislerin Kosova'daki varlığı ve katıldıkları çatışmaları durdurmak için 1999 yılında Sırbistan'a askeri müdahale düzenlemişti.

Savunma Bakanı Vuçiç'in başkanlığı yaptığı Sırp Kalkınma Partisi (SNS), bir zamanlar parçası olduğu Sırp Radikal Partisi (SRS) ve Sırp milliyetçileri ile bir çok kez NATO karşıtı eylem yapmıştı.

banner53
Yorumlar (0)
10
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?