banner39

Sırbistan'da Boşnaklar koalisyon haberlerini yalanladı

Sırbistan'daki Boşnak nüfusu temsil eden partilerden Sancak Demokratik Eylem Partisi, 16 Mart'taki genel seçimlere tek başına katılacak

Balkanlar 11.02.2014, 15:25 11.02.2014, 15:25
Sırbistan'da Boşnaklar koalisyon haberlerini yalanladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Sırbistan'da yaşayan Boşnak nüfusu temsil eden partilerden Sancak Demokratik Eylem Partisi, 16 Mart'ta yapılacak genel seçimlere tek başına katılacak.

Sancak Demokratik Eylem Partisi Genel Başkanı Suleyman Uglyanin, partisinin 16 Mart'ta yapılacak genel seçimlere tek başına katılacağını ifade ederek, eski Sırbistan Cumhurbaşkanı Boris Tadiç ile koalisyon oluşturacakları yönünde çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını ifade etti.

Uglyanin, 23 yıllık siyasi hayatında her zaman Boşnaklar'ın çıkarlarını koruduğunu ve Boşnak ulusunu temsil ettiğini vurgulayarak, partisinin en önemli ilkelerinden birinin hukuki güvenlik ve Avrupa geleceği için çalışmak olduğunu kaydetti.

Sırbistan'da yaşayan Boşnaklar'ın durumunun yeterince iyi olmadığını belirterek, bu nedenle tüm Boşnak partilerini tek blok altında toplayarak, Boşnak seçmenlerin oylarının dağılmasının önüne geçmek istediklerini dile getirdi.

Uglyanin, partisinin verdiği tüm vaatleri yerine getirdiğini ve getirmeye devam ettiğini söyleyerek, ''Biz, Sancak'ta yaşayan vatandaşların daha iyi yaşam koşullarına sahip olmaları için çabalıyoruz'' dedi.

Sırbistan'daki diğer bazı Boşnak partilerin, ülkedeki büyük Sırp partilerle ittifak yaparak seçimlere katılacağına işaret ederek, bu girişimlerin Boşnak oylarını böldüğünü ve Boşnaklar'ın hak ve çıkarlarının korunması şansını da azalttığını savundu.

Uglyanin, seçimlerin ardından, Sırbistan parlamentosunda, "Boşnak Meclis Grubu" kurmayı amaçladıklarını da sözlerine ekledi.

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?