banner39

Sırbistan'da erken seçim kararı

Sırbistan, erken seçim yapılmasını öngören kararı onayladı, seçimler büyük ihtimalle 16 Mart 2014'te yapılacak...

Balkanlar 26.01.2014, 13:50 26.01.2014, 14:05
Sırbistan'da erken seçim kararı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Sırbistan Hükümeti iktidarındaki Sırp İlerleme Partisi (SNS) Genel Başkanlığı, partinin genel başkanı ve Başbakan Yardımcısı Aleksandar Vuçiç'in, ülkede erken seçimlerin yapılması için sunduğu teklifini oybirliğiyle kabul etti. 

Başbakan Yardımcısı Vuçiç, başkent Belgrad'daki parti binasında düzenlenen SNS Başkanlık Kurulu Toplantısı'nın ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, parlamenter seçimlerin büyük bir ihtimal ile Belgrad Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerin de düzenleneceği 16 Mart tarihinde yapılacağını açıkladı. SNS Genel Başkanlığı tarafından kabul edilen teklifin, Cumhurbaşkanı Tomislav Nikoliç'in onayına sunulması bekleniyor.

Vuçiç, "Sırbistan'ın daha iyi yapabileceğini bildiğimiz için böyle bir isteğimiz oldu. Değişim yapmak için beklememeliyiz. Vatandaşlarımız zor yaşıyor, gençlerimiz işsizdir. Hayat standartlarını düşünmemiz lazım" diye konuştu. 

İktidardaki hükümetin bugüne kadar çok önemli çalışmalar yaptığını hatırlatan Vuçiç, hükümetin suçlarla mücadele, Avrupa Birliği (AB) ile katılım müzakerlerin başlaması, işsizlik büyümesinin durdurulması ve döviz kurunun koruması gibi önemli işler yaptığını ancak bunun yeterli olmadığını kaydetti. 

"Vatadaşlardan bize güvenmelerini istiyoruz, bize güveniyorlar mı bunu seçimlerde göreceğiz. Halkın iradesi ne olursa olsun onu demokratik bir şekilde kabul edeceğiz" diyen Vuçiç, şimdiye kadar koalisyon partnerleri olan Sırbistan Sosyalist Partisi (SPS) ve Sırbistan Sosyal Demokratik Partisi (SDPS) hakkında eleştirilerde bulunmak istemediğini, başkanlık yaptığı partisinin tek isteğinin "ülke sorunlarının çözmesini bilenlerle birlik içerisinde olmak" olduğunu ifade etti. 

Vuçiç, seçim öncesi koalisyonları konusunda sadece SDPS lideri Rasim Lyayiç ile görüşmeyi beklediğini söyledi. 

 Diğer taraftan, iktidar koalisyonun ortağı Sırbistan Sosyalist Partisi (SPS) Genel Başkanlığı da bugün düzenlenen oturumda, ülkedeki erken seçim konusunu ele aldı. Parti lideri ve Sırbistan Başbakanı İvitsa Daçiç, dün yaptığı açıklamada, erken seçimlerin Sırbistan'ı AB yolunda yavaşlatmayacağından umutlu oluduğunu söylemişti. 

Bu arada, Sırbistan Ekonomi Bakanı Saşa Raduloviç dün istifa etmişti. Raduloviç'in istifa nedeninin, ekonomi alanındaki reformların uygulanmasındaki siyasi isteksizlik olduğu belirtiliyor.

Yorumlar (0)
32
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?