Sırbistan'da İslam Bilimleri Fakültesi

Sırbistan İslam Birliği tarafından devlet çerçevesinde "akrediteli" faaliyet gösterecek ilk eğitim olan İslam Bilimleri Fakültesi kuruldu.

Balkanlar 20.03.2011, 20:22 21.03.2011, 07:52
Sırbistan'da İslam Bilimleri Fakültesi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Sırbistan İslam Birliği'nce (IZS) kurulan İslam Bilimleri Fakültesi törenle açıldı. Sırbistan'da Boşnak nüfusun yoğun olarak yaşadığı Sancak bölgesinin en büyük kenti Yeni Pazar'da (Novi Pazar) kurulan fakültenin açılışı dolayısıyla tören düzenlendi.

IZS Reis-ul Uleması Adem Zilkiç, törende yaptığı konuşmada, yeni açılan fakültenin, Sırbistan'ın eğitim sistemine dahil olduğunu ve buradan alınacak diplomaların devlet tarafından tanınacağını kaydetti.

İslam Bilimleri Fakültesi Dekanı olan ve daha önce Sırbistan'ın Fas Büyükelçiliğini yapan Mehmet Beçoviç de fakültenin ilk etapta 21 öğretim üyesi ve 45 öğrenciyle hizmet vereceğini söyledi.

Bu arada, yeni açılan İslam Bilimleri Fakültesi, Sırbistan'da, Müslümanlara ait, devlet çerçevesinde "akrediteli" faaliyet gösterecek ilk eğitim kurumu olma özelliği taşıyor. Nüfusunun yüzde 80'i Müslüman olan Yeni Pazar'da Sancak Başmüftüsü Muammer Zukorliç'in yönetimindeki

Sırbistan İslam Toplumu'na (IZUS) bağlı vakıf üniversitesinin de İslam Bilimleri Fakültesi bulunuyor. Ancak Zukorliç'in Sırp yönetimiyle yaşadığı sorunlar nedeniyle Sırbistan hükümeti bu fakültenin diplomalarını tanımada sıkıntı çıkartıyor. 

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?