Sırbistan'da kabine değişikliği görüşmeleri

Sırbistan'da Maliye Bakanlığına Krstiç, Kültür ve Enformasyon Bakanlığına Tasovac önerildi.

Sırbistan'da kabine değişikliği görüşmeleri

Sırbistan'da Maliye ve Ekonomi Bakanlığına Lazar Krstiç, Kültür ve Enformasyon Bakanlığına ise İvan Tasovac önerildi.

Sırbistan'da, koalisyon ortakları Sırbistan İlerleme Partisi (SNS) ve Sırbistan Sosyalist Partisi'nin (SPS), ayrı ayrı gerçekleştirdikleri merkez yürütme kurulu toplantılarında, kabine revizyonunun ardından görevine son verilmesi beklenen Maliye ve Ekonomi Bakanı Mlacan Dinkiç'in yerine SNS tarafından Lazar Krstiç, kültür ve enformasyon bakanlığına ise SPS tarafından Belgrad Filharmoni Direktörü İvan Tasovac önerildi.

SPS ve SNS tarafından önerilen isimlerin, bugünkü Bakanlar Kurulu'nda hazırlanan bakanlıklarla ilgili yasa tasarısı ile yarın Sırbistan Meclisi genel kurulundan kabul edilmesi bekleniyor.

Sırbistan Başbakan Yardımcısı ve SNS Genel Başkanı Aleksandar Vuçiç, partisinin merkez yürütme kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, sabah saatlerinde yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında hazırlanan ve meclise sunulan bakanlıklarla ilgili yasa tasarısına ilişkin yaptığı değerlendirmede, söz konusu tasarı gereğince mevcut bakanlık sayısında bir değişiklik yapılmayacağını, Maliye ve Ekonomi Bakanlığının iki ayrı bakanlığa ayrılacağını, Avrupa Entegrasyonu Bakanlığının ise kaldırılacağını söyledi.

Vuçiç, ''Maliye ve Ekonomi Bakanlığını iki ayrı bakanlığa ayırdık. Bunun daha iyi olacağı görüşündeyim" diye konuştu.

Öte yandan, diğer koalisyon ortağı SPS'in ise kabine revizyonu kapsamında yeni bakan adaylarını önümüzdeki günlerde açıklaması bekleniyor. Aynı zamanda SPS milletvekili olan eski Eğitim Bakanı Jarko Obradoviç ve Ulaştırma Bakanı Milutin Mrkonyiç daha önce istifa etmişlerdi.

Kaynak: AA

 

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2013, 20:53
banner53
YORUM EKLE

banner39