banner15

Sırbistan'da savaş suçu soruşturması başladı

Sırbistan'da bulunan toplu bir mezardaki cesetlerin Arnavut sivillere ait olduğu açıklandıktan sonra Sırbistan ordusunun Genel Kurmay Başkanı hakkında soruşturma başlatıldı

Sırbistan'da savaş suçu soruşturması başladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Sırbistan Ordusu Genel Kurmay Başkanı General Lyubişa Dikoviç ve üç kişi hakkında savaş suçları savcılığı tarafından soruşturma başlatıldı.

İnsan Hukuku Vakfı’nın şikayeti üzerine başlatılan soruşturmada General Dikoviç Kosova’nın Rezale köyünde savaş suçu ve insanlık suçu işlemek ve cesetleri gizlemekle suçlanıyor.

Savcılıktan yapılan açıklamada ön soruşturma sırasında Rudnitsa toplu mezarında bulunan cesetlerin kimlik tespiti yapıldıktan sonra Arnavut sivillerin öldürüldüğünün tespit edildiği ifade edildi.

Rezale olayını aydınlatmak için EULEX ile işbirliği yapan savaş suçları savcılığı 100’den fazla şahidin de ifadesini aldı.

FHP’nin elde ettiği deliller, 5 Nisan 1999 yılında mevcut Genel Kurmay Başkanı Dikoviç’in komutasındaki Yugoslavya Ordusunun 37. Tugayı Rezale köyünde vatandaşları evlerinden çıkardığı ve en az 41 Arnavut sivili öldürdüğü tespit edildi.

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2015, 18:10
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35