banner39

Sırbistan'da yeni hükümeti kurma görevi Vuçiç'in

Sırbistan Cumhurbaşkanı Tomislav Nikoliç, ülkede 16 Mart'ta yapılan genel seçimlerin ardından, SNS Genel Başkanı Aleksandar Vuçiç'i yeni hükümeti kurmakla görevlendirdi.

Balkanlar 22.04.2014, 20:48 22.04.2014, 20:48
Sırbistan'da yeni hükümeti kurma görevi Vuçiç'in

Sırbistan Cumhurbaşkanı Tomislav Nikoliç, ülkede 16 Mart'ta yapılan genel seçimlerin ardından, Sırp İlerleme Partisi (SNS) Genel Başkanı Aleksandar Vuçiç'i yeni hükümeti kurmakla görevlendirdi.

Cumhurbaşkanı Nikoliç, başkent Belgrad'daki Cumhurbaşkanlık binasında SNS Genel Başkanı Vuçiç'i kabul etti. 

Nikoliç, görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Vuçiç'i ve kuracağı hükümeti büyük sorumluluk ve önemli kararların alınacağı bir dönemin beklediğini söyledi. Nikoliç, Vuçiç ile görüşmesinde tamamen iş birliği içinde çalışmayı kararlaştırdıklarını ifade etti. 

Vuçiç ise bundan sonraki dönemin acı gerçeklerle yüzleşme zamanı olduğunu belirterek, "Önümüzdeki 4 yıl içerisinde Sırbistan'dan sağlıklı ve refahlı bir devlet kuracağımıza inanıyorum. Bütçemizin gelir ve giderleri ile reformlar konusunda çalışmamız lazım" dedi. 

Hükümetin büyük olasılıkla 16 bakanlıktan oluşacağına değinen Vuçiç, kabinede SNS ve oluşturduğu koalisyonun yanı sıra Sırbistan Sosyalist Partisi (SPS) ile Voyvodinalı Macarlar Birliği'nin (SVM) de yer alacağını dile getirdi. 

Basın mensuplarının hükümetin planlarıyla ilgili sorusu üzerine Vuçiç, Sırbistan'da 2 yıl içinde önemli değişimler yaşanacağını vurguladı.

Aleksandar Vuçiç liderliğindeki SNS, 16 Mart'ta yapılan genel seçimlerde oyların yüzde 48,7'sini alarak 250 sandalyeli parlamentoda 155 milletvekiliyle temsil edilme hakkını kazanmıştı.

Kaynak: AA

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?