banner39

Sırbistan'dan Kosova'ya tazminat resti

Kosova Başbakanı Taçi'nin Sırbistan'dan savaş tazminatı isteneceğine dair sözleri Sırbistan tarafından tepkiyle karşılandı

Balkanlar 26.03.2013, 09:41 26.03.2013, 09:41
Sırbistan'dan Kosova'ya tazminat resti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kosova Cumhuriyeti Başbakanı Hashim Taçi BM Güvenlik Konseyi'nde yaptığı konuşmada, savaş tazminatını da içeren, Kosova ve Sırbistan arasında barışçıl bir anlaşma imzalamak için çaba gösterdiğini ifade etti.

Savaş tazminatının talep edileceğine dair açıklamaya tepki gösteren Sırbistan başbakanı Ivica Daciç, Brüksel'de yapılan görüşmelerde böyle bir konuya değinmediklerini ifade etti. Daçiç, Sırp gazetesi Kurir'e verdiği demeçte "Priştine-Belgrat resmi görüşmelerinde hiçbir barış antlaşması veya savaş tazminatı dile getirilmedi. Onlar içişleri siyasetine yönelik verilen ifadelerdir. Böyle bir şey bizim için kesinlikle kabul edilemez" dedi.

Konuyu değerlendiren Sırp avukat Toma Fila, Kosova'nın Birleşmiş Milletler tarafından tanınmadığı ve uluslararası hukuka üye olmadığını gerekçe göstererek Taçi'nin ifadelerinin bağlayıcılığı olmadığını söyledi.

Tazminat taleplerine dair Sırbistan ile Kosova mahkemelerinde çok sayıda bireysel başvuru bulunmasına rağmen,  Kosova hükümeti tarafından 2011 yılında kurulan savaş suçları ve zararlarını tespit etmekle görevli Savaş Suçlarını Araştırma Kurumu'nun çalışmalarına başlamaması ise sürecin resmi olarak ilerlemesini engelliyor.

Kosova'daki İnsan Hak ve Özgürlüklerinin Korunması Kurumu'nun rakamlarına göre, Mart 1998 - Haziran 1999 yılında Sırbistan'ın Kosova'ya yönelik gerçekleştirdiği saldırı sonucunda, 14 binden fazla kişi hayatını kaybederken, bin 800 kişi ise halen kayıp. Savaşta yaklaşık 20 bin kadının tecavüze uğradığı, 120 bin ev ve işyerinin tahrip edildiği ve 800 bin kişinin de Kosova'yı terk etmek zorunda kaldığı biliniyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?