banner39

Sırbistan'ın yeni başkanı; Miloseviç'in has adamı...

Sırbistan’daki devlet başkanlığı seçiminden sürpriz bir sonuç çıktı. Zafer, beklentilerin aksine Boris Tadiç’in değil, katliam sanığı Miloseviç'in yardımcıs Timoslav Nikoliç’in oldu.

Balkanlar 21.05.2012, 14:22 21.05.2012, 14:58
Sırbistan'ın yeni başkanı; Miloseviç'in has adamı...

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Sırbistan'da hafta sonu yapılan devlet başkanlığı seçiminin ikinci turunu muhalefet lideri Tomislav Nikoliç kazandı. Kamuoyu yoklamalarından çıkan sonuçlar doğrultusunda, seçimi altı yıldır devlet başkanlığı koltuğunda oturan Boris Tadiç'in kazanması bekleniyordu.

Seçim Komisyonu'ndan yapılan açıklamada, sayılan oyların yüzde 76'sına göre, 60 yaşındaki Nikoliç'in oyların yüzde 49,8'ini aldığı belirtildi. Tadiç'in ulaştığı oy oranı ise yüzde 47,2 oldu.

Seçimlere katılım oldukça düşük oldu. Sandık başına çağrılan 6 milyon 800 bin seçmenin sadece yüzde 45'i oyunu kullandı. Resmî olmayan bilgilere göre, sandıktan yaklaşık 100 bin geçersiz oy çıktığı belirtiliyor.

Sırbistan'da şu anda işsizlik % 24 oranında. Ülkenin 24 milyar euro dış borcu bulunuyor.

SOYKIRIM SANIĞININ YARDIMCISIYDI

Eski Yugoslavya'da işlenen savaş suçları için Lahey'de kurulan mahkemece yargılanan Voyislav Şeşely'in başkanlığını yaptığı Sırp Radikal Partisi'nde siyasi kariyerine başlayan 1952 doğumlu Tomislav Nikoliç, üç dönem partinin başkan yardımcılığı görevini yaptı.

Nikoliç, Lahey'de soykırım suçlaması ile yargılanan eski Yugoslavya Cumhurbaşkanı Slobodan Miloşeviç'in hükümetinde Başbakan Yardımcılığı yapmıştı.

Nato, 1999 yılında Sırbistan'ı bombaladığında, Nikoliç de hükümetteydi.
Sırp Radikal Partisi'ndeki tüm görevlerinden 2008'de istifa eden Nikoliç, Sırp Kalkınma Partisi'ni (SNS) kurdu ve partinin başkanlığına seçildi. 1992 yılından bu yana Sırbistan Meclisi'nde milletvekili olarak bulunan Nikoliç, 1999 yılında başbakan yardımcılığı ve 2007'de kısa bir süre için meclis başkanlığı yaptı.

Nikoliç, geçmişte "ülkenin AB'ye katıldığını görmektense Rusya ile ortak olmasını tercih edeceğini" söylemişti; ancak geçen yıllarla birlikte geri adım attı.

SIRBİSTAN'IN GELECEĞİ İÇİN ÖNEMLİ SONUÇ

Bu seçimin sonuçları, hem Sırbistan'ın AB'ye girme sürecini, hem de 2008'de bağımsızlığını ilan eden Kosova'nın durumunu etkileyebilir.

Cumhurbaşkanı olarak Avrupa Birliği adaylık müzakerelerini yöneten Tadiç, partisinin seçimde başarılı olmasının, Sırbistan'ın gelecek on yılda istikrarlı kalıp kalkınmaya devam etmesi için şart olduğunu iddia etmişti.

Tadiç'in yönetimi sırasında, Bosna savaşında savaş suçu işlemekle suçlanan Ratko Mladiç ve Radovan Karaciç yakalanarak Lahey'deki uluslararası mahkemeye teslim edilmişti.

Nikoliç, cumhurbaşkanlığı yarışına bundan önce dört kez katılmış ancak seçilememişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?