Sırp Başbakan Srebrenitsa'da protesto edildi

Potoçari'de düzenlenen Srebrenitsa anma törenlerine gelen Sırp Başbakan Aleksandar Vuçiç, Anı Odası'na gelişi sırasında ayakkabı, taş ve şişe atılarak protesto edildi

Balkanlar 11.07.2015, 14:03 11.07.2015, 15:30
Sırp Başbakan Srebrenitsa'da protesto edildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avrupa'da, İkinci Dünya Savaşı'nın ardından yaşanan en büyük insanlık trajedisi olarak kabul edilen Srebrenitsa soykırımında hayatını kaybeden kurbanlar için düzenlenecek cenaze törenine katılan devlet ve hükümet başkanları Potoçari'ye geldi. Sırbistan'ı temsilen katılan Başbakan Aleksandar Vuçiç, Anı Odası'na gelişi sırasında ıslıklanarak protesto edildi.

Vuciç, BM'deki oylamada Srebrenitsa katliamının soykırım olarak tanınmaması için Rusya nezdinde girişimlerde bulunmuştu.

Associated Press, tören alanında bir grubun,  Vucic'in savaş sırasında kullandığı "Öldürülen her Sırp için 100 Bosnalı öldüreceğiz" ifadesinin yazılı olduğu pankart açtığını duyurdu. 

Liderler, Potoçari Anıt Mezarlığı'ndaki cenaze töreninden önce, ilk olarak soykırım kurbanları için hazırlanan Anı Odası'nı ziyaret etti.

Başbakan Ahmet Davutoğlu da cenaze töreninin yapılacağı Potoçari'ye gelişi sırasında aracından vatandaşları selamladı.

Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor, burada yaptığı açıklamada, "geçmişin değiştirilemeyeceğini ancak daha iyi ve aydınlık bir gelecek inşa edilmesi gerektiğini" söyledi.

Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar Kitaroviç de burada bir soykırım işlendiğinin ve bu soykırımın kabul edilmesi gerektiğini ifade etti.

Kitaroviç, soykırımın işlendiği binalarda bulunmanın insan için çok zor olduğunu belirterek, "Suçlunun kim olduğunu biliyoruz. Suçlu, (Slobodan) Miloşeviç'in 1990'lı yıllardaki politikasıdır" diye konuştu.

Karadağ Cumhurbaşkanı Filip Vuyanoviç ise Srebrenitsa'nın sonsuz bir acı ve tüm dünyaya bir uyarı olduğunu vurguladı.

SIRBİSTAN BAŞBAKANI VUÇİÇ'E TAŞ VE AYAKKABI FIRLATILDI

Bu arada, bu yılki cenaze törenine Sırbistan'ı temsilen katılan Başbakan Aleksandar Vuçiç, Srebrenitsa Soykırımı'nın 20'nci yıldönümü anma törenlerinde bir grup tarafından, taşlanarak ve şişeler fırlatıldı.

Saldırı anında Vucic'in gözlüklerinin düştüğü görüldü. Reuters'ın haberinde, Vucic'in olayın ardından tören alanını terk edip etmediğinin kesin olmadığı belirtildi.

Anı Odası girişinde Srebrenitsalı anneler tarafından karşılanan Vuçiç'e tepki gösteren vatandaşlar, "iki yüzlü" sloganları attı. Sırp Başbakan yuhalandıktan sonra törenlerden ayrıldı. Bosna Hersek Şeyhülislamı Kazazoviç ortamı sakinleştirdi.

Bu arada, bir grup vatandaş, üzerinde Vuçiç'in Bosna'daki savaş öncesinde söylediği "Öldürülen her Sırp için biz de 100 Müslüman öldüreceğiz" sözlerinin yazılı olduğu büyük bir pankart açıldı.

Srebrenitsa soykırımının 136 kurbanı daha bugün öğle namazının ardından Potoçari Anıt Mezarlığı'na defnedilecek.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?