banner39

Sırp bölgesindeki Boşnakların anadil şikayeti

İlk ve orta dereceli okullarda eğitim öğretim döneminin geçen hafta başladığı Bosna Hersek'te, ülkenin iki entitesinden biri olan Bosna Sırp Cumhuriyeti'nde yaşayan Boşnak aileler, çocuklarının kendi dil ve din derslerini görememesinden şikayetçi...

Balkanlar 09.09.2013, 12:51 11.09.2013, 15:10
Sırp bölgesindeki Boşnakların anadil şikayeti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İlk ve orta dereceli okullarda eğitim öğretim döneminin geçen hafta başladığı Bosna Hersek'te, ülkenin iki entitesinden biri olan Bosna Sırp Cumhuriyeti'nde yaşayan Boşnak aileler, çocuklarının kendi dil ve din derslerini görememesinden şikayetçi.

Bosna Hersek'te geçen hafta ilk ders zilinin çalmasıyla ilk ve orta dereceli okullarda başlayan yeni eğitim ve öğretim dönemi, beraberinde yeni tartışmaları da getirdi. Özellikle Bosna Sırp Cumhuriyeti sınırlarında bulunan Konyeviç Polye'de yaşayan Boşnak aileler, "okullarda Boşnak çalışan bulunmaması, müfredatta Bosna tarihi ve Boşnak dili derslerinin yer almaması, din dersi olarak ise çocuklarına Ortodoksluk öğretildiği" gerekçesiyle sorun çözülene kadar çocuklarını okula göndermeme yönünde geçen hafta aldığı karara Vrbanytsi bölgesinde yaşayan Boşnak ailelerden de destek geldi. Bu iki bölgede yaşayan Boşnak ailelerin eğitim sistemini boykot ederek çocuklarını okula göndermeme kararı üzerine, Bosna Hersek Federasyonu Eğitim Bakanı Damir Maşiç ve Bosna Sırp Cumhuriyeti Eğitim ve Kültür Bakanı Goran Mutabciya, sorunun ülke düzeyinde çözülmesi için çalışma başlattı.

Bosna Hersek Federasyonu Eğitim Bakanı Damir Maşiç, konuyla ilgili, eğitim kanunlarının ülke düzeyinde olması gerektiğini belirterek, sorunun çözümü için elinden geleni yapacağını söyledi.

Bosna Sırp Cumhuriyeti Eğitim ve Kültür Bakanı Mutabciya ise yaptığı açıklamada, çocukların etnik kökenlerine göre ders almaları gerektiğini ifade etti. Bu sorunun Bosna Hersek Federasyonu'nunda yaşayan Sırp öğrenciler için de geçerli olduğunu belirten Mutabciya, 24 Eylül'de yapılacak olan Bosna Hersek Bakanlar Kurulu toplantısında konunun gündeme geleceğini ve bu sorunun bu toplantıda çözülebileceğini umduğunu ifade etti.

Çocuklarını ders programında Boşnaklara yönelik değişiklikler yapılmadığı sürece okula göndermeyeceklerini vurgulayan ebeveynlerden biri olan Niyaz Duzan, daha önce de bu sorunu yaşadıklarını ve Bosna Sırp Cumhuriyeti'nin eski eğitim ve kültür bakanı olan Anton Kasipoviç'den sorunun çözüleceğine dair söz aldıklarını kaydetti.

Boşnak çocuklarına yönelik eğitim müfredatının bu yıl yürürlüğe gireceğine dair geçen yıl Sırp yetkililerden söz aldıklarını ifade eden Duzan, "Çocuklarımızın okula dönüp dönmemesi bizim elimizde değil, Bakanlığın elinde. Çocuklarımıza neden okula gitmediklerini anlatmakta zorluk çekiyoruz. Her sabah 200'den fazla ebeveyn okulların önünde duruyor ve sistemi protesto ediyor, çünkü başka bir çözüm yolu yok. Bosna Sırp Cumhuriyeti Eğitim ve Kültür Bakanlığı isteklerimizi tekrar görmezden gelirse, çocuklarımızı Federasyon bölgesindeki okullara yollamak zorunda kalacağız" diye konuştu.

Konyeviç Polye'deki "Petar Koçiç" İlkokulu'nun Ebeveynler Kurulu Başkanı Muhammed Ahmetoviç ise Bosna Sırp Cumhuriyeti yetkililerinin Boşnaklara karşı ayrımcılık yaptığını belirterek, ilkokuldaki 36 çalışandan sadece bir tanesinin Boşnak olduğunu açıkladı.

Ahmetoviç, Bosna Sırp Cumhuriyeti Eğitim ve Kültür Bakanı Yardımcısı Zdravko Maryanoviç ile görüştüklerini fakat somut sonuçlar alamadıklarını bildirdi.

Bosna Hersek Federasyonu Eğitim Bakanlığı ile görüşeceklerini kaydeden Ahmetoviç, söz konusu Bakanlığın, Bosna Sırp Cumhuriyeti'nde yaşayan Boşnak çocukların Federasyon bölgesinde okula gidip gelmesi için daha önce de kaynak sağladığını, fakat bunun sadece geçici bir çözüm olduğunu kaydetti.

Yorumlar (0)
21
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?