banner39

Sırp cumhurbaşkanından Srebrenitsa özrü

Sırbistan'ın aşırı miliyetçi lideri Nikoliç, Srebrenitsa'da yapılanın katliam olduğunu belirterek özür diledi

Balkanlar 25.04.2013, 14:41 25.04.2013, 15:03
Sırp cumhurbaşkanından Srebrenitsa özrü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Sırbistan Cumhurbaşkanı Tomislav Nikoliç, Sırpların 1995'te Srebrenitsa'da yaptığı katliam için özür diledi. Nikoliç, Srebrenitsa'da yapılanın katliam olduğunu fakat soykırım denemeyeceğini söyledi. Bir televizyona verdiği mükatta Nikoliç, "Dizüstü çöküyor ve Sırpların Srebrenitsa'da yaptıkları katliam sebebiyle özür diliyorum" dedi.

Sırbistan'ın aşırı milliyetçi cumhurbaşkanı Nikoliç, beş yıl öncesine kadar Sırpların Bosna'da savaş suçu işlediğini yalanlayan Sırp Radikal Partisi'nin yöneticisiydi. 2010 yılında Sırbistan Meclisi katliamları yalanlayan bir bildiri yayınladı fakat Nikoliç bu bildiriyedestek vermedi.

Eski Sırp yöneticiler Radovan Karadziç ve Ratko Mladiç, Bosna Hersek'te savaş sırasında yaptıkları katliamlar sebebiyle Savaş Suçları Mahkemesi'nde yargılanıyor.

İZZETBEGOBVİÇ'TEN SIRBİSTAN'A İLK ZİYARET

Bu arada Nikoliç'in özrünün Bakir İzzetbegoviç'in Sırbistan'ı ziyaretinin hemen sonrasına denk gelmesi dikkat çekti. Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konsey Başkanı Neboyşa Radmanoviç ve Konsey'in Boşnak üyesi Bakir İzzetbegoviç, önceki gün Sırbistan'ı ziyaret ederek bir dizi temasta bulunmuştu.

Nikoliç, İzzetbegoviç ile yaptığı ortak basın toıplantısında "Eski anlaşmazlık ve kinlerin geride kaldığını ifade ederek geçmişi unutmak istediklerini söylemişti. İzzetbegoviç ise, 20 yıl önce meydana gelen savaşı Bosnalıların başlatmadığını belirterek "Geleceğe bakabilmek için geçmişteki kirlerden arınmak gerekiyor. Sadece Srebrenitsa'da 8 binden fazla insan öldü, üç Saraybosnalıdan biri yaralandı, 10 kişiden biri öldü" demişti.

Ziyaret İzzetbegoviç'in Sırbistan'a yaptığı ilk temas olmuştu.

Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?